Cristiano Ronaldo a făcut spectacol la (re)debutul pentru Manchester United

Cristiano Ronaldo a marcat la primul meci jucat pentru Manchester United după transferul de la Juventus Torino.

Folosit de Ole Gunnar Solskjaer ca atacant central, starul portughez a deschis scorul în prelungirile primei reprize a întâlnirii dintre Manchester United și Newcastle United (scor 4-1), în cadrul etapei a 4-a din Premier League.

Atacantul în vârstă de 36 de ani a îndeplinit o simplă formalitate după o respingere greșită a portarului Woodman.

Apoi, în minutul 62, CR7 și-a trecut din nou numele pe tabela de marcaj, după o pasă venită de la Shaw, la capătul unui contraatac.

Celelalte goluri ale meciului au fost marcate de Bruno Fernandes (min.80) și Lingard (min.90+2) pentru gazde, respectiv Manhquillo (min.56) pentru oaspeți.

15 milioane de euro, plus alte posibil 8 milioane de euro sub formă de bonusuri, a plătit Manchester United pentru Cristiano Ronaldo.

Lusitanul a mai jucat pentru Manchester United în perioada 2003-2009.