Cornel Dinu susține că meciul FCSB - FC Botoșani a fost aranjat: I s-a spus să joace 2 pauză, 1 final

Fostul mare fotbalist Cornel Dinu susține că meciul dintre FCSB și FC Botoșani a fost aranjat.

El spune că un impresar, fost jucător de la FCSB, ar fi transmis înaintea meciului că partida va fi aranjată și că moldovenii vor conduce la pauză, dar apoi vor pierde.

"Azi am auzit o variantă care m-a lăsat de era să cad de la masă. Cică varianta care a fost ca cineva să joace 2 pauză, 1 final. I s-a spus din partea cuiva foarte apropiat de FCSB şi a jucat… Jocurile de noroc. A jucat 10 milioane (n.r. - 1.000 de lei). Cineva i-a dat pontul şi a jucat 1.000 de ei şi a luat 120 de milioane (n.r. - 12.000 de lei).

Cel care i-a dat pontul e un negustor tot din zona aia şi fost jucător de la FCSB. Dacă vezi golurile din final, e aşa. Nu vreau să dau nume, pentru că pare o oroare să ajungi la o asemenea compromitere a fotbalulul. Nu am inventat noi asta, dar la noi sunt multe suspiciuni", a declarat Cornel Dinu pentru Telekom Sport.

FCSB s-a impus în meciul cu FC Botoșani, scor 3-1, după ce a fost condusă la pauză.

Moldovenii au deschis scorul, dar apoi Vali Gheorghe, Ianis Stoica și Florin Tănase au marcat pentru FCSB.

Președintele Universității Craiova, Sorin Cârțu, a sugerat și el că meciul dintre FCSB și FC Botoșani ar fi fost aranjat.