Chelsea a reușit scorul zilei în Europa

Chelsea a spulberat-o cu 7-0 pe Norwich City, sâmbătă pe Stamford Bridge, într-un meci din etapa a 9-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Chelsea şi-a consolidat poziţia de lider, cu 22 de puncte după 9 jocuri, fiind urmată de Liverpool, 18 p (8 j), Manchester City, 17 p (8 j) etc. Norwich se află pe locul 20, ultimul, cu 2 puncte.

Trei goluri au fost reuşite de Mason Mount, în minutele 8, 85, din penalty, şi 90+1. Celelalte goluri au purtat semnătura lui Callum Hudson-Odoi (18), Reece James (42), Ben Chilwell (57) şi Maximilian James Aarons (62, autogol). Norwich a rămas în zece oameni în minutul 65, când a fost eliminat Benjamin Gibson.

Chelsea nu a contat sâmbătă pe titularii săi obişnuiţi în atac, Romeu Lukaku şi Timo Werner, accidentaţi.

Vineri, în primul meci al rundei, Arsenal a învins-o acasă pe Aston Villa cu 3-1, după golurile lui Partey (23), Aubameyang (45+6) şi Smith Rowe (56), respectiv Ramsey (82). Aubameyang a ratat un penalty în minutul 45+5.

Celelalte partide ale etapei se joacă sâmbătă şi duminică.