CFR Cluj s-a calificat cu mari emoții în turul doi preliminar al Ligii Campionilor

CFR Cluj a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Borac Banja Luka în primul tur preliminar din Liga Campionilor.

Clujenii s-au impus în tur cu 3-1, dar au cedat în returul din Bosnia-Herțegovina cu 2-1, după ce la finalul timpului regulamentar erau conduși cu 2-0.

Campioana României a controlat prima repriză a întâlnirii de la Banja Luka și a trecut în câteva rânduri pe lângă gol.

În repriza secundă, însă, contrar cursului jocului, gazdele au marcat de două ori în patru minute, prin Vranjes și Moraitis, iar meciul a mers la prelungiri,asta pentru că UEFA a scos, începând din acest sezon, regula golului marcat în deplasare.

Deac și compania au atacat în valuri pentru a evita penaltiurile, iar Chipciu a semnat golul decisiv cu două minute înainte de finalul prelungirilor, cu o execuție fantastică de la aproximativ 25 de metri.

În turul doi preliminar al Ligii Campionilor, CFR Cluj se va duela cu Lincoln din Gibraltar.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Borac Banja Luka (Bosnia-Herțegovina) și CFR Cluj, contând pentru manșa secundă a turului I preliminar al Ligii Campionilor.

Borac Banja Luka - CFR Cluj 2-1 (Vranjes '60, Moraitis '64 / Chipciu '118)

*în tur 1-3

120+4 - FINALUL MECIULUI! CFR CLUJ MERGE MAI DEPARTE!

'120+3 - Cestor are o intervenție excelentă la șutul lui Zivkovic.

'118 - GOOOL CFR CLUJ !!! Chipciu marchează un gol fantastic, cu o execuție splendidă de la 25 de metri !!!

'112 - BARĂ CFR CLUJ! Camora izbește bara cu un șut din afara careului!

'107 - Sigurjonsson reia cu capul pe lângă poartă.

'100 - Chipciu intră în careu, șutează, dar mingea este blocată.

'94 - Deac șutează frumos de la marginea careului, însă portarul lui Borac are o intervenție pe măsură.

'91 - Debeljuh trimite puțin pe lângă poarta gazdelor.

Au început prelungirile

'90+5 - Finalul timpului regulamentar! Vom avea prelungiri!

'87 - Ce ocazie! Bouhenna ratează dintr-o poziție ideală! Fundașul algerian a reluat complet greșit din 10 metri.

'85 - Clujenii încearcă să evite prelungirile, dar nu reușesc să se apropie periculos de poarta adversă.

INFO: Începând din acest sezon, regula golului marcat în deplasare nu se mai aplică la meciurile din cupele europene. Astfel, dacă acest scor se va menține, vom avea prelungiri.

'64 - GOL BORAC BANJA LUKA! Moraitis punctează și el cu capul și egalează scorul la general!

INFO: Reamintim că în meciul tur CFR Cluj s-a impus cu 3-1.

'60 - GOL BORAC BANJA LUKA! Vranjes marchează cu o lovitură de cap superbă!

'59 - Vranjes trimite pe lângă poartă cu un șut de la distanță.

min.56 - Costache înscrie, dar reușita este anulată pentru un offside la Omrani.

'46 - Ce ocazie! Păun scapă singur în partea stângă, dar trimite peste poartă.

A început repriza secundă.

min.45+2 - Finalul primei reprize. O repriză echilibrată, în care clujenii au avut ocaziile mai clare. De partea cealaltă, gazdele n-au reușit să pună în pericol poarta apărată de Arlauskis.

'35 - Costache trimite o centrare șutată care nu găsește niciun coechipier.

'22 - Păun trimite puțin pe lângă poartă.

'17 - Costache nu ajunge de puțin la o centrare în fața porții a lui Camora.

'12 - Costache marchează, dar golul este anul pentru offside.

ora 21:00 - A început meciul.

INFO: Câștigătoarea duelului va da piept în turul următor cu Lincoln (Gibraltar).

În tur, campioana României s-a impus cu 3-1.

Meciul se joacă la Banja Luka și este televizat de posturile Digi Sport 1 și Look Sport.

ECHIPELE

Borac Banja Luka: Cetkovic - Dujakovic, Milojevic, Jovanovic, Cosic - Vojinovic, Begic - Coric, Vranjes, Zakaric - Moraitis.
Antrenor: Marko Maksimovic.

CFR Cluj: Arlauskis - Cestor, Bouhenna, Camora - Manea, Deac, Rodriguez, Sigurjonsson, Costache - Omrani, Păun.
Antrenor: Marius Șumudică.

Arbitru: Frank Schneider (Elveția).