CFR Cluj câștigă și o egalează pe FCSB în fruntea clasamentului Ligii 1

CFR Cluj s-a impus fără mari emoții, joi seara, în confruntarea cu una dintre surprizele acestui sezon, Academica Clinceni.

Formația pregătită de Edi Iordănescu s-a impus cu 3-1, într-un meci disputat la Cluj, în cadrul etapei a 16-a a Ligii 1.

Scorul a fost deschis de Valentin Costache, în minutul 15, cu un șut excelent la colțul lung.

Ciprian Deac a mărit avantajul gazdelor, cu o execuție superbă de la marginea careului, în minutul 52.

Pentru oaspeți a punctat Chandarov, în minutul 84, cu o lovitură de cap.

Ultimul gol al meciului i-a aparținut lui Debeljuh, în minutul 90+1, cu o reluare din câțiva metri.

În urma acestui rezultat, clujenii au ajuns la 34 de puncte si au egalat-o în fruntea clasamentului pe FCSB, care are însă un meci mai puțin disputat.

De partea cealaltă, ilfovenii se află pe locul 5, cu 25 de puncte.

CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Ciobotariu, Burcă, Camora - Deac, Djokovic, Păun - Pereira, Vojtus, Costache.

Academica Clinceni: Vâlceanu - Pashov, Jutric, Patriche, Dobrescu - Bautista, Cebotaru - Cordea, Dumitriu, Tănase - Morar.

Arbitru: Florin Chivulete.