Campionatele Europene de gimnastică: Sabrina Voinea câștigă două medalii de argint

Sabrina Maneca Voinea a cucerit medalia de argint în finala de la bârnă și la sol, sâmbătă, la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică de la Rimini (Italia).

Românca, notată cu 14,100 în calificări (a doua notă), a fost devansată în finală de italianca Manila Esposito, care a primit 14,400 puncte. Podiumul a fost completat de franţuzoaica Marine Boyer, cu 14,033.

Lilia Cosman, a doua româncă prezentă în finală, s-a clasat pe locul al patrulea, cu 13,500, după ce în calificări fusese a şasea (13,266).

Apoi, Sabrina Maneca Voinea a cucerit medalia de argint în finala de la sol.

Maneca Voinea, care a avut cea mai mare notă în calificări (13,700), a obţinut argintul cu aceeaşi notă, 13,700, aurul fiind cucerit de italianca Manila Esposito, cu 13,833 puncte. Medalia de bronz a revenit altei italience, Angela Andreoli, cu 13,666.

La paralele s-a impus italianca Alice D'Amato, cu 14,600, urmată de compatrioata sa Elisa Iorio, cu 14,366, şi de britanica Georgia-Mae Fenton, 13,900.