Arsenal s-a impus dramatic în finala Cupei Angliei

Arsenal s-a impus în finala Cupei Angliei în fața celor de la Chelsea într-un duel sută la sută londonez care a avut loc pe marele stadion Wembley, sâmbătă seara, scor 2-1.

Chelsea a început mult mai bine partida și a deschis scorul prin americanul Pulisici, în minutul 5, pentru 1-0. Tunarii au revenit în joc rapid și au egalat din penalti, în minutul 28, prin Aubameyang. Același atacant gabonez a reluat perfect în minutul 67 și a închis tabela la 2-1, aducând Cupa Angliei pentru a 14-a oară în vitrina lui Arsenal. În partea secundă, Chelsea nu a avut nici măcar un șut pe poartă.

Finalul de joc a fost dramatic, cu accidentarea gravă a lui Pedro, care a avut nevoie de oxigen de urgență din partea echipei medicale prezente pe teren.

După acest rezultat, londonezii au intrat la limită în Europa League, în dauna celor de la Wolverhampton, care ar fi intrat ei în UEL, în cazul unui succes al lui Chelsea, antrenată de fostul mare jucător Frank Lampard.

În toate finalele de FA Cup jucate intre Arsenal și Chelsea, patru la număr acum, s-au impus jucătorii în alb și roșu.