Ana Bogdan, eliminată dramatic în turul 3 de la Wimbledon

Ana Bogdan a părăsit dramatic turneul de la Wimbledon în turul 3.

Sportiva noastră a cedat meciul cu ucraineanca Lesia Tsurenko, scor 6-4, 3-6, 6-7 (18), după mai bine de trei ore și 35 de minute de joc.

Ana a început bine meciul și a dominat încă din primele minute. A condus cu 4-1, însă Tsurenko a revenit și a egalat. Totuși, Ana a reușit să se impună în primul set.

În startul setului secund, Ana a avut probleme medicale după ce a simțit o stare de amețeală. A primit îngrijiri medicale, dar apoi a avut de suferit câteva game-uri până să își revină și confruntarea a ajuns în decisv.

Deși a avut probleme fizice, Ana a continuat să lupte, a condus cu 5-3 în decisiv, dar și-a pierdut serviciul și a fost învinsă la tie-break. Tsurenko a condus cu 5-1, Ana a egalat, a avut 5 mingi de meci, dar apoi ucraineanca a obținut victoria.

În optimi, Tsurenko se va duela cu învingătoarea dintre Jessica Pegula (4 WTA) și Elisabetta Cocciaretto (43 WTA).