AC Milan a câștigat titlul în Italia

AC Milan a câștigat duminică al 19-lea titlu din istorie și primul după o pauză de 11 ani în Serie A din Italia.

„Diavolii” aveau nevoie de cel puțin un punct în ultima etapă, la Sassuolo, pentru a termina peste marea rivală Inter în clasament, dar a obținut o victorie fără emoții.

3-0 este scorul cu care AC Milan a învins-o pe Sassuolo, după golurile marcate în prima repriză de Giroud (min.17 și 32) și Kessie (min.36).

Cu acest succes, AC Milan a încheiat sezonul cu două puncte peste Inter, care în această seară a învins-o lejer pe Sampdoria, tot cu 3-0.

Golurile "nerazzurrilor" au fost semnate de Perisic (min.49) și Correa (min.55 și 57).

AC Milan, Inter, Napoli și Juventus vor reprezenta Italia în sezonul următor din Liga Campionilor, Lazio și AS Roma vor merge în Europa League, iar Fiorentina va participa în Conference League.