Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 sunt în București - vezi topul pe județe

Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 sunt în București - vezi topul pe județe

Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 au fost înregistrate, în ultimele 24 de ore, în Bucureşti – 347.

Capitala e urmată de judeţele Timiş - 291, Ilfov - 277, Constanţa şi Iaşi - câte 193 şi Cluj - 182, a informat Grupul de Comunicare Strategică.

La polul opus, cele mai puţine cazuri s-au înregistrat în judeţele Vrancea - 9, Satu-Mare - 12, Brăila - 15 şi Harghita - 17.

Judeţul Satu-Mare se situează pe primul loc în ceea ce priveşte incidenţa infectărilor cumulate la 14 zile, cu 3,21 cazuri la mia de locuitori, fiind urmat în zona galbenă de judeţul Ilfov cu 2,93, Timiş - 2,54, Bistriţa Năsăud - 2,51, Bucureşti - 2,44, Maramureş - 2,31, Cluj - 2,17. 

Celelalte județe sunt încă „verzi”.

Iată situația completă pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba22005451,09
2.Arad24919881,35
3.Argeș28418790,80
4.Bacău27914991,23
5.Bihor30308630,91
6.Bistrița-Năsăud13422652,51
7.Botoșani15340841,52
8.Brașov45000901,04
9.Brăila13737150,65
10.Buzău13193670,59
11.Caraș-Severin12252281,28
12.Călărași10962311,26
13.Cluj609191822,17
14.Constanța455041931,63
15.Covasna8746220,42
16.Dâmbovița23367440,82
17.Dolj286511241,72
18.Galați29027521,18
19.Giurgiu11754461,47
20.Gorj9743420,86
21.Harghita8608170,57
22.Hunedoara23806450,94
23.Ialomița11358450,96
24.Iași449411931,24
25.Ilfov480032772,93
26.Maramureș223891262,31
27.Mehedinți8894571,02
28.Mureș24786470,75
29.Neamț20310751,12
30.Olt15652861,39
31.Prahova374161721,26
32.Satu Mare14958123,21
33.Sălaj11511281,40
34.Sibiu27701981,30
35.Suceava266751131,74
36.Teleorman14822241,65
37.Timiș581192912,54
38.Tulcea8776200,71
39.Vaslui17200831,27
40.Vâlcea17091440,99
41.Vrancea1136291,00
42.Mun. București1938883472,44
43.Din străinătate**134516 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  3918*133 
 TOTAL1.148.7103.817 

Citește și: 3.817 cazuri noi de COVID-19 în ultimele 24 de ore - Crește numărul pacienților internați la ATI


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇