Ministrul de Externe, Oana Țoiu, a declarat că anumite servicii consulare, precum cele legate de achiziții de case sau mașini, ar putea presupune o contribuție financiară, în condițiile unui buget insuficient și al unei cereri foarte mari din partea românilor din diaspora. În același timp, a atras atenția asupra unui „ecosistem de paraziți”, firme care percep taxe ilegale pentru intermedierea serviciilor consulare.
Liste de așteptare de luni de zile în unele consulate
„În acest moment sunt câteva consulate unde există liste de aşteptare de luni de zile. Asta nu poate să rămână aşa. Oamenii au nevoie să aibă o relaţie cu statul lor. Nu putem să le cerem să fie mândri că sunt români, ambasadorii României în afară, să păstreze relaţia cu acasă, dacă nici măcar n-au acces la serviciile de care au nevoie”, a declarat Oana Țoiu, într-o intervenție la Antena 3, citată de News.ro.
Serviciile de bază vor rămâne gratuite
Ministrul a explicat că documentele esențiale, cum ar fi certificatele de naștere sau actele de identitate și călătorie, ar trebui să rămână gratuite, dar pentru alte tipuri de solicitări ar putea exista costuri:
„Pentru că nu mai există surse semnificative de buget care să genereze investiţiile necesare, protejăm ce e cel mai important, și anume relaţia identitară cu statul român. Vrem să ne asigurăm că găsim soluţii ca tot ce înseamnă certificate de naştere, documente de identitate, de călătorie, acelea de bază, nu în regim de urgenţă, să poată să fie obţinute gratuit în continuare. (…) Principiul este de echilibru şi egalitate constituţională”, a explicat Oana Țoiu.
Pentru unele servicii, „evident că trebuie plătit”
Țoiu a dat și exemple de situații în care plata este justificată:
„Când cumperi o maşină sau o casă, e o contribuţie la serviciul pe care îl primeşti, similară cu cea pe care o aveai şi dacă ai venit la Bucureşti, la Iaşi, la Cluj. De exemplu, nici cetăţenii străini, dacă vor să cumpere case, maşini, proprietăţi în România, nu plătesc. De ce să nu plătească? E un serviciu consular, un serviciu notarial până la urmă. E evident că trebuie plătit”, a spus ministrul de Externe.
Rețele de firme profită ilegal de românii din diaspora
Ministrul a vorbit și despre un „ecosistem de paraziți” care exploatează lipsa de programări la consulate și intermediază pe bani obținerea serviciilor consulare, fără a avea vreo legătură cu statul român:
„Folosesc asumat acest cuvânt, un ecosistem de paraziţi al unor mici companii care au făcut site-uri ori false, ori asumate cu programări la consulat pentru servicii consulare pentru care cer bani. Nu în numele statului român. Sunt nişte oameni care au făcut milioane de euro, probabil, cerând taxe pe servicii consulare.
Cetăţenii s-au înscris acolo, echipele astea la rândul lor i-au înscris, le-au făcut programări la consulat. Persoana respectivă a venit la ghişeu, a avut parte de serviciul respectiv.
Nu putem să întreţinem această reţea de companii parazite, care exploatează în acelaşi timp şi românii din diaspora de bună credinţă şi statul român, văduvindu-l de aceste resurse”, a mai spus Oana Țoiu.