Remaniere majoră la Londra: Keir Starmer schimbă miniștri după demisia Angelei Rayner

Remaniere majoră la Londra: Keir Starmer schimbă miniștri după demisia Angelei Rayner
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Premierul britanic Keir Starmer a anunțat vineri o amplă remaniere guvernamentală, după demisia viceprim-ministrei Angela Rayner, implicată într-un scandal fiscal.

Mișcarea, descrisă drept „o reorganizare profundă”, vine într-un moment delicat pentru laburiști, aflați în scădere în sondaje și presați de ascensiunea partidului Reform UK condus de Nigel Farage.

Demisia Angelei Rayner, o lovitură pentru guvern

Angela Rayner, care deținea și portofoliul Locuințelor, a fost nevoită să părăsească guvernul și funcțiile din cadrul Partidului Laburist după ce a recunoscut că a plătit un impozit mai mic decât trebuia pentru locuința cumpărată la Hove.

„Regret profund decizia de a nu fi solicitat consultanță fiscală suplimentară… îmi asum întreaga responsabilitate pentru această greșeală”, a scris ea în scrisoarea de demisie.

Consilierul guvernamental pe probleme de etică, Laurie Magnus, a concluzionat că Rayner „a încălcat codul” de conduită ministerială, dar a acționat „cu bună-credință”.

„Având în vedere concluziile și impactul asupra familiei mele, am decis să demisionez”, a transmis ea.

În replică, Keir Starmer s-a declarat „foarte întristat”, dar a asigurat-o că va rămâne „o figură importantă” a Partidului Laburist.

Rocadă la vârful ministerelor

În urma demisiei, Starmer a mutat mai multe portofolii. Yvette Cooper, până acum ministru de Interne, preia Externele de la David Lammy, care devine ministru al Justiției și noul vicepremier. Shabana Mahmood părăsește Justiția și merge la Interne, unde va gestiona dosarul sensibil al migrației.

Pe lângă aceste mutări-cheie, alți 12 miniștri și-au schimbat funcțiile. Pat McFadden devine ministru al Muncii, iar Peter Kyle primește portofoliul Comerțului. În schimb, Rachel Reeves, criticată în ultimele luni, rămâne la Finanțe.

„Această reorganizare este un semn clar al faptului că premierul recunoaște că rezultatele guvernului laburist în primul său an au fost nesatisfăcătoare”, a comentat pentru AFP Patrick Diamond, fost consilier la Downing Street.

Opoziția atacă dur

Partidele de opoziție au profitat de criză pentru a lovi în premier. Lidera conservatoare Kemi Badenoch a salutat pe X faptul că Angela Rayner „a plecat în sfârșit”, acuzându-l pe Starmer de „slăbiciune” pentru că nu a acționat imediat.

Nigel Farage, la conferința Reform UK de la Birmingham, a denunțat un executiv „care, în ciuda promisiunilor de a aduce o politică nouă și diferită, este la fel de rău, dacă nu chiar mai rău, decât cel care l-a precedat”.

Popularitate în cădere

Demisia Rayner se adaugă altor dificultăți pentru laburiști. În iulie, o treime dintre deputații partidului s-au opus reformei protecției sociale, forțând guvernul să dea înapoi pentru a evita o înfrângere umilitoare. În plus, sondajele arată că Reform UK depășește pentru prima dată Partidul Laburist, alimentând presiunea asupra lui Starmer.

Angela Rayner, 45 de ani, venită dintr-un mediu modest și devenită mamă la 16 ani, rămâne o figură emblematică a aripii stângi laburiste. „Credeam că am făcut totul corect… Sunt distrusă pentru că am respectat întotdeauna regulile”, a declarat ea pentru Sky News.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇