Nicușor Dan, despre coaliție: "Să-i încurajăm că nu avem alternative!" Ce ar vrea de la Moș Crăciun pentru 2026 (Video)

Nicușor Dan, despre coaliție: "Să-i încurajăm că nu avem alternative!" Ce ar vrea de la Moș Crăciun pentru 2026 (Video)
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, la Bruxelles, după Consiliul European, că România se afla într-o poziție vulnerabilă în urmă cu câteva luni, inclusiv cu riscul unei retrogradări de rating, iar depășirea acestui moment reprezintă un succes al actualei coaliții de guvernare.

Șeful statului a subliniat că rezultatele sunt vizibile la nivel macroeconomic și pe parcursul de aderare la OCDE, dar a atras atenția că perioada de șase luni este prea scurtă pentru o evaluare definitivă.

El a făcut apel la susținerea coaliției, în lipsa unor alternative, și la o comunicare mai bună a autorităților cu cetățenii, insistând asupra reducerii corupției și explicării direcției occidentale a României.

Declarațiile președintelui Nicușor Dan, citate de agenţiile de ştiri:

  • „Coaliția asta a reușit, dacă ne uităm macro. Dacă mă întrebați acum cinci - șase luni, principala noastră grijă era ca nu cumva agențiile de rating să downgradeze România la nerecomandat investitorilor și multe fonduri de investiții să plece din România. Acest risc nu mai există în momentul acesta. Acesta este un succes al coaliției.”
  • „Faptul că pe OCDE, pe partea legislativă, lucrurile au ajuns la un final, ne-am îndeplinit toate obligațiile, din nou este un succes al coaliției.”
  • „România a fost într-o poziție vulnerabilă și faptul că aceste patru partide au ales să facă parte din guvernare e un lucru bun”
  • Greşelile coaliţiei ”Da, păi să-i încurajăm că nu avem alternative”
  • „E greu la ora asta să fac o analiză așa de subtilă. Avem inflație 10%, asta înseamnă că puterea românilor de cumpărare este cu 10% mai mică decât anul trecut pe vremea asta, deci asta este un fapt.”
  • „Bineînțeles că e cam puțin șase luni pentru a evalua.”
  • „Nu vorbim numai de coaliție, vorbim și de persoana mea și, în general, de orice autoritate publică: relația cu cetățenii e important să fie îmbunătățită, mai mult decât să ne aruncăm acuze unii altora. Este important să explicăm ce facem, care sunt mizele, de ce direcția occidentală este bună, de ce Europa, cu toate problemele ei de decizie structurală, este alternativa viabilă pentru România.”
  • „Pe partea substanțială, evidentă, trebuie să reducem corupția, trebuie să îmbunătățim interfața dintre autoritate și cetățean.”
  • Lista de dorinţe pentru 2026 şi ce i-ar cere lui Moş Crăciun „Din poziţia asta, îmi doresc ca societatea românească să-şi conştientizeze, şi oportunităţile, şi vulnerabilităţile şi să reuşim să lucrăm împreună. Dacă Moş Crăciun lucrează la nivelul ăsta de abstract, cred că ar fi un lucru bun.”

În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇