Lider sindical: Ambii candidați promit schimbarea. Unul va încerca o schimbare în bine, iar celălalt în rău

Lider sindical: Ambii candidați promit schimbarea. Unul va încerca o schimbare în bine, iar celălalt în rău
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Presedintele Federaţiei Sindicatelor din Administraţia Fiscală „Solidaritatea”, Dorin Modure, afirmă, vineri, că România are nevoie de o schimbare majoră şi ambii candidaţi înscrişi în cursa electorală promit această schimbare.

Însă, spune el, unul va încerca o schimbare în bine, iar celălalt în rău.

”Da, este nevoie de o schimbare majoră. Şi eu voi vota pentru o schimbare. Trebuie să fim foarte atenţi pentru că, de această dată, ambii candidaţi promit schimbarea şi, culmea, se poate să aibă dreptate amândoi, deşi eu cred că unul va încerca o schimbare în bine, iar celălalt în rău”, a scris, vineri, pe Facebook, Dorin Modure, preşedinte al Federaţiei Sindicatelor din Administraţia Fiscală "Solidaritatea".

Acesta a adăugat că nu va vota niciodată un preşedinte care a promis să disponibilizeze 500.000 de bugetari.

”Având în vedere faptul că eu reprezint o organizaţie cu mii de funcţionari publici, în faţa cărora m-am angajat să le apăr drepturile, nu voi vota niciodată un candidat care a promis să disponibilizeze 500.000 dintre acesti bugetari, în mod absolut discreţionar.

Prin urmare, pentru mine alegerea e simplă. Sper să luaţi şi voi o decizie înţeleaptă dar, orice decizie veţi lua, vă îndemn să mergeţi la vot”, a mai transmis Modure.

În 6 mai, candidatul AUR la alegerile prezidenţiale, George Simion, afirma că, dacă va ajunge preşedinte al ţării, va susţine reducerea aparatului administraţiei publice, respectiv 500.000 de bugetari ar urma să plece din sistem.

”Vorbim de faptul că la începutul anilor 2000 erau 800.000 de angajaţi în sectorul de stat şi acum sunt 1.300.000. Ar trebui să ajungem înapoi la 800.000 pentru că în aceşti 25 de ani noi beneficiem de tehnologie, de digitalizare şi putem să profităm de progresul tehnic. (…)

Dar vreau să nu alarmăm pe cineva spunând că a doua zi se va întâmpla acest lucru. Pe parcursul a cinci ani, avem un program de guvernare care prevede reducerea cu două treimi a instituţiilor locale şi centrale. E un plan radical”, a spus candidatul AUR.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇