Premierul interimar Ilie Bolojan anunță, după ce parlamentarii au respins Guvernul Veștea, că Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui Executiv minoritar.
Liderul PNL subliniază că România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline.
- Guvernul Veștea a picat la scor: doar 189 de voturi „pentru” (Foto&Video)
- După căderea Guvernului Veștea, începe bătălia pentru următorul premier. Toți ochii sunt acum pe Cotroceni
”România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline. Un guvern construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice. Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista.
Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele 6 luni”, a scris Ilie Bolojan, marți, pe Facebook.
El subliniază că PNL este pregătit să contribuie la o soluție.
”Dar o soluție corectă, asumată, transparentă și construită în interesul real al României”, a precizat Ilie Bolojan.
Guvernul Veștea a căzut luni seară la votul de învestire, după ce nu a reușit să strângă majoritatea necesară în Parlament. Cabinetul a obținut doar 189 de voturi „pentru”, cu mult sub cele 233 necesare pentru a fi învestit.
După căderea Guvernului Veștea, aproape toate partidele cer același lucru: consultări rapide la Palatul Cotroceni.
Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că, dacă preşedintele îi va chema la consultări, social-democrații nu fug de această responsabilitate.
Întrebat dacă va fi variantă de prim-ministru, Sorin Grindeanu a spus: "O să avem o discuţie".
Grindeanu a mai spus că "Partidul Social-Democrat nu va vota un guvern minoritar PNL, USR-UDMR" și nu va face guvern cu AUR.
