Un nou val de canciulă, cu nopți tropicale în Europa: În România, temperaturile vor urca la 38°C

Un nou val de canciulă, cu nopți tropicale în Europa: În România, temperaturile vor urca la 38°C
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum
Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google

Temperaturile caniculare revin în Europa, la doar câteva săptămâni după ce un val de căldură mortal a cuprins continentul.

Europa se pregătește pentru un nou val de căldură intens, cu temperaturi care s-ar putea apropia de pragul de 40°C, la numai câteva săptămâni după un episod de caniculă care a provocat victime pe continent. Experții avertizează că vor urma „nopți tropicale”, cu temperaturi care nu scad sub 20°C timp de 24 de ore, relatează Euronews.

În Spania, agenția meteorologică AEMET a emis o avertizare meteo cod galben pentru mai multe zone din țară din cauza unei „creșteri semnificative” a temperaturilor, iar în nord-est a fost emisă o avertizare cod portocaliu pentru precipitații și furtuni.

Conform prognozelor, Sevilla, Zaragoza și Córdoba vor fi cele mai afectate, temperaturile ajungând la 40°C până săptămâna viitoare. Sunt așteptate și nopți tropicale, în care temperatura nu scade sub 20°C pe parcursul unei perioade de 24 de ore.

Franța – care a înregistrat multiple decese în timpul valului de căldură fără precedent de luna trecută – se pregătește pentru maxime estimate de 39°C în sud-vest și în regiunea Bordeaux.

În Portugalia, temperaturile vor crește începând de sâmbătă și e posibil ca acestea să rămână foarte ridicate săptămâna viitoare, putând ajunge la 40°C sau chiar mai mult în unele regiuni, potrivit meteorologului Maria João Frada.

„Vorbim deja despre temperaturi de aproximativ 35 până la 40°C până la începutul săptămânii viitoare, dar pragul de 40°C va fi mai limitat la regiunile din interior, partea interioară a Văii Douro, Valea Tagus și interiorul Alentejo”, a explicat Frada, adăugând că de-a lungul coastei de vest temperaturile ar putea ajunge la 35°C.

Va fi cald și în România

În Italia, meteorologii avertizează că aerul cald de la latitudinile subtropicale din interiorul Africii de Nord va ajunge peste țară săptămâna viitoare, aducând cu sine temperaturi extrem de ridicate în sud - în timp ce la Florența s-ar putea înregistra maxime de 40°C.

De asemenea, în Germania temperaturile ar putea depăși 35 de grade Celsius, pe fondul unui val de caniculă de început de vară care afectează teritoriul țării, informează miercuri DPA.

Vremea toridă va începe miercuri, Serviciul Meteorologic din Germania prognozând pentru regiunile sud-vestice temperaturi de peste 30 de grade Celsius, cu maxime de până la 33 de grade Celsius. Joi, este preconizată o nouă creștere a temperaturilor, iar canicula va cuprinde întreg teritoriul țării. Valul de caniculă ar putea fi mai sever în regiunea Rinului Superior, situată la granița cu Franța, unde vineri s-ar putea înregistra temperaturi de până la 37 de grade Celsius.

Chiar și țările care de obicei au o vreme mai răcoroasă se vor confrunta cu canicula în următoarele zile.

Conform primelor prognoze ale meteorologilor de la wfy24.com, în câmpia Dunării din România și Bulgaria temperaturile se vor apropia de 38°C, iar la Budapesta se vor situa în intervalul 36-37°C, pe măsură ce masa de aer cald se va extinde peste Bazinul Carpatic.

„Aceasta nu este doar încă o săptămână fierbinte; are amprentele structurale ale unui eveniment de blocare atmosferică, nu a unui episod trecător de caniculă”, a declarat Ionna Vergini, fondatoarea wyf24, pentru Euronews Earth.

Probleme cu rețelele electrice și traficul feroviar

Vergini descrie creșterea bruscă a temperaturilor ca o „demonstrație de manual a «noii normalități»”, întrucât gazele poluante care captează căldura continuă să încălzească planeta.

„Ceea ce arată acest episod despre pregătire este un decalaj structural tot mai mare”, spune ea. „Europa de Sud a dezvoltat o toleranță comportamentală la căldura extremă: rutine schimbate, sieste, obloane etc., dar aceasta este o adaptare comportamentală, nu una biologică și nu protejează infrastructura fizică.”

Rețelele electrice, chiar și în regiunile mai calde, se luptă să facă față creșterilor bruște ale utilizării aerului condiționat - în timp ce multe sisteme de transport public sunt construite pe baza unor praguri termice concepute pentru sfârșitul secolului al XX-lea, ceea ce înseamnă că sunt, de asemenea, vulnerabile la căldura intensă.

Săptămâna trecută, orașul Torino din nord-vestul Italiei s-a confruntat cu pene masive de curent, valul de căldură din mai punând presiune pe rețeua electrică locală.

În Franța, operatorul de căi ferate și tramvai-trenuri Transilien a îndemnat călătorii să verifice orarul trenurilor înainte de a se îndrepta spre gară din cauza posibilelor perturbări cauzate de valul de căldură.

Pericolele ascunse ale nopților tropicale

Zona Mediteranei se confruntă tot mai des cu nopți tropicale. Acest fenomen are deja impact asupra serviciilor publice, cum ar fi școlile, care iau în calcul modificarea orelor de examen pentru a proteja elevii care nu dorm bine din cauza temperaturilor ridicate din timpul nopții.

„Căldura susținută pe timpul nopții este, fără îndoială, o amenințare mai mare la adresa sănătății publice decât vârful de zi”, explică Vergini. „Când minimele nu scad sub 20°C și, în cele mai grave cazuri, rămân peste 25°C, ceea ce unii numesc «nopți supertropicale», organismul rămâne fără fereastra vitală de recuperare, iar sistemul cardiovascular e supus unei solicitări constante pentru a răci nucleul.

„Mortalitatea excesivă în timpul valurilor de căldură se corelează mult mai puternic cu minimele nocturne consecutive decât cu o singură după-amiază fierbinte”, a adăugat Vergini.

Nopțile tropicale sunt resimțite mai mult în orașe, din cauza efectului de insulă termică urbană. Acesta apare atunci când căldura este prinsă între clădirile înalte și absorbită de cantitățile mari de asfalt și beton, iar apoi este eliberată înapoi în aer.

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google