Rețea de acte false pentru cetățeni din Rusia și Ucraina: 17 percheziții la instituții publice din Suceava și București

Rețea de acte false pentru cetățeni din Rusia și Ucraina: 17 percheziții la instituții publice din Suceava și București
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Parchetul General a declanșat marți dimineață o amplă operațiune vizând falsificarea de acte de identitate pentru cetățeni din Rusia, Ucraina, Republica Moldova și alte state din fosta URSS.

Anchetatorii au efectuat 17 percheziții în județul Suceava și în București, inclusiv la instituții publice.

Procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte și polițiștii IGPR – DIC au descins simultan la sediile unor instituții și la locuințele mai multor persoane, într-un dosar privind emiterea unor documente de identitate românești care conțineau date nereale despre domiciliu, dar și despre obținerea cetățeniei.

Sunt vizate infracțiuni de fals informatic, uz de fals și complicitate la fals informatic.

Cercetări pentru fals informatic și uz de fals

Potrivit unor surse apropiate anchetei, 15 dintre percheziții au avut loc în comunele Dumbrăveni și Sălăgeni din județul Suceava, inclusiv la Primăria Dumbrăveni, la Serviciul Public de Evidența Populației, precum și la locuințele primarului și ale mai multor funcționari publici. Două descinderi au avut loc în București, în sectoarele 1 și 3.

O parte dintre persoanele vizate sunt cetățeni români care i-au „luat în spațiu” pe străinii interesați, pentru a-i ajuta să obțină acte de identitate și, ulterior, pașapoarte românești.

Conform Parchetului ICCJ, rețeaua folosea funcționari din cadrul unei primării și ai serviciului de evidență a populației pentru a introduce date fictive în sistem, astfel încât beneficiarii – persoane din Federația Rusă, Ucraina, Republica Moldova și alte republici ex-sovietice – să primească buletine și certificate de cetățenie false.

Datele nereale priveau atât domiciliul (stabilit fictiv în locuințe improprii, dezafectate sau fără acordul proprietarilor), cât și certificate de cetățenie falsificate anterior. Declarațiile de luare în spațiu erau întocmite în fals, iar beneficiarii nu se prezentau la ghișeu în fața funcționarului, așa cum prevede legea.

Până acum, procurorii au dispus continuarea urmăririi penale pentru 18 persoane care au obținut cărți de identitate și pașapoarte pe baza unor documente falsificate.

Operațiunea a fost desfășurată cu sprijinul IGPR – DIC, al trupelor speciale SIAS și al Serviciului tehnic al Parchetului General.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇