Ziua 1498 Moscova anunță că a ocupat toată regiunea Lugansk. Belarus se pregătește de război. Daună de 1 miliard de dolari la Moscova din cauza Ucrainei

<span style="color:#990000;">Ziua 1498</span> Moscova anunță că a ocupat toată regiunea Lugansk. Belarus se pregătește de război. Daună de 1 miliard de dolari la Moscova din cauza Ucrainei
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

În ziua 1498 de război aflăm că înaintarea trupelor ruse a încetinit pe fondul rezistenței acerbe a ucrainenilor, care continuă să respingă atacurile în diferite sectoare ale frontului.

Situația tactică de la sfârșitul lunii martie arată că succesele semnificative ale armatei ruse nu sunt iminente și nici inevitabile, arată un raport al Institutului pentru Studiul Războiului. În aceste condiții, Kremlinul încearcă să creeze un fals sentiment de urgență, căutând să forțeze Ucraina să cedeze partea regiunii Donețk pe care forțele ruse s-au dovedit incapabile să o cucerească pe câmpul de luptă, remarcă ISW.

De asemenea, Moscova continuă să stabilească termeni pentru a respinge legitimitatea unor alegeri în Ucraina fără implicarea directă a Rusiei, în încercarea de a submina suveranitatea Ucrainei și de a bloca negocierile de pace, notează ISW.

În schimb, Rusia anunță că a ocupat toată regiunea Lugansk și susține că Volodimir Zelenski ar fi trebuit să ia "ieri" decizia de a-și retrage forțele din regiunea Donbas, pentru a salva viețile multor oameni și permite sfârșitul fazei fierbinți a războiului.

Armata rusă a mai înregistrat o pierdere importantă, aparent neprovocată de forțele ucrainene. Un avion militar de transport s-a prăbușit, marți seară, după ce a survolat Crimeea, iar cei 29 de militari aflați la bord au murit. Kievul nu a comentat incidentul.

Dacă pe front nu izbutesc mare lucru, rușii continuă atacurile aeriene. Un atac masiv cu drone a vizat în timpul zilei regiunile vestice ale Ucrainei, mai multe explozii fiind semnalate în Ivano-Frankivsk și Cernăuți. Asta după ce azi-noapte Rusia a lansat aproape 400 de drone asupra Ucrainei, vizând cu precădere orașele vestice Luțk și Hmelnițkîi, dar și orașul Nikopol din regiunea Dnipropetrovsk.

ADVERTISING

Între timp, Alexandr Lukașenko a anunțat că Belarus se pregătește de război.

Tot astăzi aflăm că atacurile ucrainene asupra porturilor din Ust-Luga și Primorsk au provocat Rusiei o pierdere de un miliard de dolari într-o singură săptămână.

Totodată, Moscova încearcă să-și acopere prin orice mijloace pierderile de pe câmpul de luptă. Autoritățile ruse au decis ca universitățile să recruteze personal contractual pentru război. Fiecare instituție trebuie să recruteze 2% din numărul studenților. Dacă le iese, 44.000 de studenți vor semna contracte cu Ministerul Apărării.

Iar ministrul de Externe al Ucrainei, Andrii Sîbiha, a declarat că a discutat cu secretarul de Stat al SUA, Marco Rubio, iar acesta l-a asigurat că "deocamdată" nu se pune problema redirecționării armelor americane destinate Kievului către Orientul Mijlociu.

Cele mai noi informații de pe front

  • Situația tactică actuală - Înaintarea trupelor ruse a încetinit, întrucât, de o lungă perioadă de timp, forțele ucrainene continuă să respingă atacurile în diferite sectoare ale frontului. Contraatacurile și atacurile ucrainene de la distanță medie împiedică tentativele de avansare ale rușilor. Situația tactică de la sfârșitul lunii martie arată că succesele semnificative ale armatei ruse nu sunt iminente și nici inevitabile, arată un raport al Institutului pentru Studiul Războiului (ISW). Forțele ucrainene au avansat în direcțiile Kupiansk și Pokrovsk, rușii - în zona tactică Kostiantinivka-Drujkivka. Însă Kremlinul încearcă să creeze un fals sentiment de urgență, căutând să forțeze Ucraina să cedeze partea regiunii Donețk pe care forțele ruse s-au dovedit incapabile să o cucerească pe câmpul de luptă. Moscova continuă să stabilească condiții pentru a respinge legitimitatea unor alegeri în Ucraina fără implicarea directă a Rusiei, în încercarea de a submina suveranitatea Ucrainei și de a bloca procesul de negocieri de pace, notează ISW.
  • Rușii zic că au ocupat toată regiunea Lugansk - Ministerul Apărării rus a anunțat astăzi că forțele sale au preluat controlul deplin asupra regiunii Lugansk din estul Ucrainei, a relatat agenția de presă oficială RIA Novosti, citată de Reuters. Peste 99% din teritoriul regiunii Lugansk - una din cele patru regiuni ucrainene anexate în septembrie 2022 de către Rusia (Lugansk, Donețk, în est, Herson și Zaporojie, în sud) - se afla de mult timp sub controlul Rusiei. Ministerul Apărării rus a declarat că forțele sale au cucerit satul Verhnia Pisarivka din regiunea Harkov (nord-est) și localitatea Boikove din regiunea Zaporojie. Rusia își desfășoară în prezent ofensiva de primăvară-vară în Ucraina, iar ținta sa principală sunt orașele-fortărețe din regiunea Donețk - Konstantinovka, Slaviansk, Kramatorsk, Liman și Pokrovsk, titrează presa de la Kiev. Moscova vrea să ocupe Konstantinovka până pe 25 aprilie și întreaga regiune Donețk (est) până la sfârșitul anului, a anunțat tot miercuri un purtător de cuvânt al armatei ucrainene, citat de Unian.
  • Nexta: O păcăleală de 1 aprilie - În iunie 2025, Leonid Pasecnik, guvernatorul regiunii Lugansk numit de Moscova al așa-numitei Republici Populare Leuganks anunța că această regiune se afla deja sub controlul Rusiei. Chiar mai devreme, în 2022, regiunea Lugansk fusese, de asemenea, „complet capturată”. Acum, Ministerul Apărării din Rusia anunță din nou că regiunea este „complet eliberată”. Se pare că același teritoriu poate fi „eliberat” iar și iar. Sau este doar o altă glumă de 1 Aprilie? - scrie Nexta.
ADVERTISING

Loviturile Rusiei

  • Atac masiv în vestul Ucrainei - Rusia a lansat un atac masiv cu drone în timpul zilei asupra regiunilor vestice ale Ucrainei, mai multe explozii fiind semnalate în regiunile Ivano-Frankivsk și Cernăuți, au anunțat azi autoritățile locale citate de Kyiv Independent. Canalele Telegram care monitorizează spațiul aerian al Ucrainei au raportat că peste 80 de drone se aflau în spațiul aerian al țării la ora locală 13:43. Alerte de raid aerian au fost emise în mare parte a Ucrainei, în timp ce dronele rusești se îndreptau către regiunile Liov, Ternopil, Ivano-Frankivsk, Cernăuți și Zakarpatia.
  • Atacuri în Luțk - Dimineață, orașul Luțk, din regiunea Volînia (nord-vestul Ucrainei), a fost ținta unui atac cu drone. Primarul Ihor Polișciuk a anunțat că un depozit al Nova Poșta și un depozit alimentar al unui lanț de magazine au fost lovite. Un bloc de apartamente a fost, de asemenea, avariat, dar incendiul a fost stins și nu există victime.
  • Lovituri în Hmelnițkîi - Forțele ruse au atacat dimineață și Hmelnițkîi, provocând un incendiu de amploare la sediul unei companii. Nu au existat victime, iar pompierii au stins incendiul izbucnit, a anunțat șeful Administrației Militare Regionale (OVA) Hmelnițki, Serhii Tiurin, citat de Kiev Post.
  • Mașină lovită de dronă - Trei persoane au fost rănite dimineață într-un atac cu o dronă rusească FPV, asupra unei mașini, în orașul Nikopol, din regiunea Dnipropetrovsk. Răniții, un bărbat și o femeie, au fost transportați la spital în stare moderată, a anunțat Oleksandr Hanzha, șeful administrației militare regionale, citat de Ukrainska Pravda.
  • Aproape 400 de drone asupra Ucrainei - Forțele ruse au lansat 339 de drone în timpul nopții. Apărarea aeriană a neutralizat 298 de drone în nordul, sudul, estul, vestul și centrul țării. 20 de drone au lovit în 11 locuri, au transmis Forțele Aeriene ale Ucrainei.
ADVERTISING

Alte știri importante

  • UE virează Ucrainei încă 1,4 miliarde de euro din activele rusești blocate - Ucraina va primi 1,4 miliarde de euro din veniturile generate de activele rusești imobilizate, după ce Uniunea Europeană a încasat această sumă din dobânzile aferente rezervelor Băncii Centrale a Rusiei blocate în UE. Este a patra tranșă de acest tip, iar banii vor fi folosiți pentru susținerea statului ucrainean, a serviciilor publice esențiale și a armatei, a anunțat CE. Președinta CE, Ursula von der Leyen, a declarat că fondurile provenite din activele rusești înghețate vor fi direcționate „către locul unde este cea mai mare nevoie”: pentru funcționarea statului ucrainean, protejarea serviciilor publice și sprijinirea forțelor armate: „Angajamentul nostru față de victoria și libertatea Ucrainei este neclintit”.
  • Kremlinul: Zelenski "ar fi trebuit să decidă ieri" să se retragă din Donbas - Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat azi că Volodimir Zelenski ar fi trebuit să ia "ieri" decizia de a-și retrage forțele din regiunea Donbas, unde armata ucraineană încă mai controlează o cincime din Donețk, informează Reuters și EFE. Peskov nu a răspuns direct când a fost întrebat dacă există un termen limită de două luni. "Problema nu sunt cele două luni. Zelenski trebuie să ia chiar astăzi o decizie pentru ca trupele ucrainene să părăsească teritoriul Donbasului. Acest lucru a fost afirmat în repetate rânduri", a declarat el. Potrivit lui Peskov, armata rusă trebuie să se desfășoare până când va ajunge la "granița administrativă a Republicii Populare Donețk", entitate nerecunoscută la nivel internațional și anexată ilegal de Moscova în 2022. "Și, în teorie, Zelenski ar fi trebuit să ia această decizie ieri, să-și asume responsabilitatea și să adopte această decizie (…) Acest lucru ar putea salva viețile multor oameni și, cel mai important, ar putea permite sfârșitul fazei fierbinți a acestui război", a afirmat Peskov.
  • Belarus se pregătește de război - Președintele Alexandr Lukașenko a convocat azi o întâlnire pentru a analiza rezultatele unei inspecții complete a Forțelor Armate din Belarus, la care au participat aproximativ 300 de militari, inclusiv ofițeri superiori. El a spus că dorește ca armata să fie pregătită de luptă, deoarece în acest caz vor fi temuți și „nimeni nu va veni aici”. "Ne pregătim de război. Și oamenii din această sală, și nu numai aici, trebuie să înțeleagă: suntem categoric împotriva războiului. În special ofițerii noștri, soldații noștri, Forțele Armate. Pentru că știm ce este războiul”, a spus el, potrivit Ukrainska Pravda. Lukașenko a subliniat că Belarus nu dorește război, „dar armata există în acest scop”. „Dacă cineva decide brusc să ne vorbească și să ne privească prin luneta armelor, vom răspunde. Pentru asta ne pregătim”, a subliniat el.
  • Un avion militar rusesc s-a prăbușit după ce a survolat Crimeea - Un avion rusesc de transport de tip An-26 s-a prăbușit în Crimeea, marți seară, au relatat canalele de presă ruse de pe Telegram. Accidentul s-a soldat cu moartea a 29 de militari aflați la bord, inclusiv șase membri ai echipajului. Potrivit Kiev Independent, Ministerul rus al Apărării a transmis că "nu existau indicii ale unui impact extern al aeronavei" în momentul pierderii contactului. Locul exact al prăbușirii nu a fost comunicat, iar armata ucraineană nu a comentat incidentul. Detalii AICI
  • Daună de un miliard într-o săptămână - Rusia a pierdut un miliard de dolari într-o singură săptămână, din cauza atacurilor ucrainene asupra porturilor din Ust-Luga și Primorsk, scrie Bloomberg. În perioada 22-29 martie, exporturile totale maritime de țiței rusesc au scăzut cu 43%, ajungând la 2,318 milioane de barili pe zi. Totodată, transporturile prin Marea Baltică au scăzut la un minim istoric.
  • Universitățile din Rusia au target de recrutări pentru armată - Autoritățile au stabilit că universitățile ruse trebuie să recruteze personal contractual pentru război. Fiecare instituție trebuie să recruteze 2% din numărul studenților, a declarat un rector al unei universități din Moscova pentru Faridaily. Obiectivul a fost comunicat de ministrul rus al Științei și Învățământului Superior, Valerii Falkov, la o întâlnire cu rectorii celor mai mari universități din Rusia, la începutul anului. 2,2 milioane de bărbați erau înscriși în 2025 la universitățile din Rusia. Dacă instituțiile îndeplinesc obiectivul, 44.000 de studenți vor semna contracte cu Ministerul Apărării. Iar dacă școlile tehnice vor atinge ținta de recrutare, acest număr va crește la 76.000, notează sursa citată. Studenții sunt recrutați în principal pentru unitățile de drone și sunt atrași, printre altele, cu plăți suplimentare din partea universității sau amenințați că nu li se va permite să susțină examenele.
  • În numele războiului - Timur Șagivaleev, șeful Zonei Economice Speciale Alabuga, unde se produc drone kamikaze lansate asupra Ucrainei, și-a botezat fiica Ghraniia. Numele este inspirat după denumirea dronelor rusești Gheran, relatează Canalul 24, citat de Nexta.
  • Kievul e sigur că SUA nu mută armele spre Orientul Mijlociu - Ministrul de Externe al Ucrainei, Andrii Sîbiha, a vorbit cu secretarul de Stat al SUA, Marco Rubio, despre posibila redirecționare a armelor SUA spre Orientul Mijlociu. "Am fost asigurați că deocamdată nu se discută despre redirecționarea asistenței spre altă regiune", a declarat Sîbiha. Rubio a declarat că SUA nu redirecționează spre Orientul Mijlociu armele cumpărate de aliații NATO pentru Ucraina, însă nu a exclus total această posibilitate.