Președintele Donald Trump a revenit marți asupra deciziei de a impune o taxă de 20% pentru mărfurile transportate prin Strâmtoarea Ormuz, afirmând că veniturile care ar fi rezultat din această taxă vor fi înlocuite de investiții în Statele Unite din partea țărilor arabe din Golful Persic.
Trump anunțase luni că taxa urma să acopere costurile securității oferite de SUA în această rută maritimă esențială pentru transportul petrolului.
„Pe baza unor discuții extrem de productive cu liderii din Orientul Mijlociu, am decis să înlocuiesc taxa de de 20% cu acorduri comerciale și investiții pe care diferitele state din Golf le vor realiza în Statele Unite”, a scris Trump pe platforma Truth Social, cu puțin timp înainte de întâlnirea programată la Casa Albă cu premierul Irakului, potrivit CNN.
Anterior, oficiali ai administrației Trump puseseră sub semnul întrebării fezabilitatea și legalitatea perceperii unor taxe în căile navigabile internaționale.
„Este o cale navigabilă internațională. Nicio țară nu are dreptul să perceapă taxe de trecere sau alte taxe pe o cale navigabilă internațională. Acesta este dreptul internațional în vigoare”, declarase luna trecută secretarul de stat Marco Rubio.
Și vicepreședintele JD Vance subliniase că poziția administrației este aceeași: „căile navigabile internaționale ar trebui să fie libere de taxe de trecere”.
De asemenea, Trump însuși afirmase anterior că Statele Unite își doresc ca strâmtoarea să fie „liberă”.
„Vrem să rămână deschisă. Vrem să fie liberă. Nu vrem taxe de trecere. Este o cale navigabilă internațională”, declara Trump în luna mai.
Prețul petrolului și-a încetinit creșterea
După ce a crescut cu peste 5% la începutul sesiunii, pe fondul escaladării conflictului militar dintre Teheran și Washington, prețul țițeiului Brent din Marea Nordului, pentru livrare în septembrie, a crescut cu 1,72%, ajungând la 84,73 dolari barilul în jurul orei 15:35 GMT.
Prețul echivalentului său american, West Texas Intermediate (WTI), pentru livrare în august, a crescut cu 1,59%, ajungând la 79,38 dolari.
Ambele prețuri de referință crescuseră cu până la 10% luni, susținute și de anunțul unei noi blocade a porturilor iraniene.
