Președintele SUA, Donald Trump, a declarat luni că reduce termenul de 50 de zile pe care îl stabilise pentru Rusia în legătură cu războiul din Ucraina.
El și-a subliniat frustrarea față de președintele rus Vladimir Putin pentru prelungirea conflictului dintre cele două țări, anunță Reuters.
„Sunt dezamăgit de președintele Putin”, a spus Trump într-o discuție pe care a avut-o cu premierul britanic Keir Starmer înaintea întâlnirii lor din Scoția. „O să reduc acel termen de 50 de zile pe care i l-am dat, pentru că cred că deja știu ce se va întâmpla. O să stabilesc un nou termen limită de aproximativ 10 sau 12 zile”, a clarificat președintele american.”
Trump stabilise acest termen de 50 de zile la începutul acestei luni. Președintele american și-a exprimat în mod repetat exasperarea față de Putin pentru continuarea atacurilor asupra Ucrainei, în ciuda eforturilor americane de a încheia războiul.
Înainte de a reveni la Casa Albă în ianuarie, Trump - care se vede pe sine ca un pacificator - promisese că va încheia conflictul de trei ani și jumătate în 24 de ore.
Trump a amenințat cu noi sancțiuni împotriva Rusiei și a importatorilor de produse americane dacă nu se ajunge la un acord până la începutul lunii septembrie.
Totuși, Trump, care s-a arătat de asemenea iritat și de Volodimir Zelenski, nu și-a dus întotdeauna la capăt amenințările, invocând relația bună pe care, în opinia sa, cei doi au avut-o în trecut.