Stația de metrou Piața Victoriei a fost închisă, după ce o femeie a căzut pe linie și a murit

Stația de metrou Piața Victoriei a fost închisă, după ce o femeie a căzut pe linie și a murit
Foto: Metrorex testează porțile anti-suicid
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Stația de metrou Piața Victoriei din București a fost închisă mai bine de o oră, duminică, iar circulația trenurilor a fost reorganizată între stațiile Pipera și Aviatorilor, după ce o femeie a căzut pe linie. Ulterior, femeia a murit.

Metrorex a informat că duminică, la ora 15:03, în stația de metrou Piața Victoriei 1, o femeie a căzut pe linie, pe firul 2, fiind vorba de o posibilă tentativă de suicid.

După întreruperea curentului electric la nivelul șinelor, echipele de salvatori au extras o femeie de 59 de ani, aflată în stare de inconștiență. Acesteia i s-a acordat primul ajutor, dar ulterior a fost constatat decesul.

ADVERTISING

„Conform procedurilor interne, organele abilitate împreună cu Metrorex vor deschide o anchetă de cercetare pentru a se stabili împrejurările în care s-a produs evenimentul”, a transmis Metrorex.

Circulația trenurilor a fost reorganizată și s-a circulat în sistem pendulă între stațiile Pipera și Aviatorilor pe firul 2. De asemenea, stația de metrou Piața Victoriei 1 a fost închisă pentru public și trenurile nu au circulat prin această stație până la preluarea victimei de către echipajele medicale.

ADVERTISING