Loviturile lansate de Statele Unite și Israel asupra unor obiective din Iran, urmate de riposta Teheranului în Orientul Mijlociu, au declanșat un val de reacții la nivel internațional.
Mai mulți lideri europeni și asiatici avertizează asupra riscului unei escaladări majore și cer reținere, scrie CNN.
Kallas: „O evoluție periculoasă”
Șefa diplomației europene, Kaja Kallas, a descris situația drept „periculoasă” și a anunțat că a discutat în cursul dimineții cu ministrul israelian de Externe.
„Protecția civililor și respectarea dreptului internațional umanitar sunt o prioritate”, a transmis ea pe platforma X, subliniind necesitatea evitării unei escaladări.
Și Ministerul de Externe al Elveției s-a declarat „profund alarmat” de atacurile SUA și Israel asupra Iranului și a făcut apel la „maximă reținere” din partea tuturor actorilor implicați, precum și la protejarea civililor și a infrastructurii civile.
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat că blocul european a adoptat „sancțiuni ample” ca răspuns la „regimul criminal” din Iran. „Facem apel la toate părțile să dea dovadă de maximă reținere, să protejeze civilii și să respecte pe deplin dreptul internațional.”
Biroul premierului Italiei, Giorgia Meloni, și-a exprimat solidaritatea cu populația civilă din Iran și a transmis că Italia continuă să ceară respectarea drepturilor civile și politice. Totodată, biroul a precizat că Meloni va purta consultări cu aliații și liderii din regiune pentru a sprijini eforturile de detensionare a situației, anunță BBC.
Roberta Metsola: „Regimul din Iran trebuie să renunțe la escaladare”
Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a transmis că instituția pe care o conduce a cerut în repetate rânduri regimului de la Teheran „să își desființeze instrumentele de opresiune de stat, să înceteze sprijinul pentru interpușii terorii, să abandoneze ambițiile nucleare și, în cele din urmă, să le permită propriilor cetățeni să își aleagă liber destinul”.
Ea a avertizat că evoluțiile din Iran nu trebuie să ducă la „o spirală a escaladării care ar putea amenința Orientul Mijlociu, Europa și nu numai” și a calificat drept „inacceptabile și nejustificabile” atacurile regimului iranian asupra țărilor din Golf. Metsola a subliniat că Teheranul trebuie „să se abțină de la orice nouă escaladare”, inclusiv împotriva statelor din Golf, Israelului sau a cetățenilor europeni și americani, precizând că UE este în contact strâns cu partenerii din regiune pentru a găsi soluții care să protejeze vieți nevinovate, dreptul internațional și stabilitatea regională.
Macron condamnă acțiunile
Președintele Franței, Emmanuel Macron, a declarat că „izbucnirea unui război între Statele Unite, Israel și Iran are consecințe grave pentru pacea și securitatea internațională”. El a scris pe X că „escaladarea în curs este periculoasă pentru toți. Trebuie să se oprească”, făcând apel la Iran „să se angajeze cu bună-credință în negocieri pentru a pune capăt programelor sale nucleare și balistice, precum și activităților sale de destabilizare regională”.
Premierul Spaniei, Pedro Sánchez, a afirmat că țara sa „respinge acțiunea militară unilaterală a Statelor Unite și a Israelului, care constituie o escaladare și contribuie la o ordine internațională mai incertă și mai ostilă”. El a precizat că Spania „respinge, de asemenea, acțiunile regimului iranian și ale Gărzii Revoluționare”, adăugând: „nu ne putem permite un alt război prelungit și devastator în Orientul Mijlociu.”
Malaezia: „În pragul catastrofei”
Premierul Malaeziei, Anwar Ibrahim, a avertizat că acțiunile militare „aduc Orientul Mijlociu în pragul catastrofei”. El a cerut Washingtonului și Teheranului să aleagă „o ieșire diplomatică” și nu o nouă spirală a violenței.
În aceeași notă, președinta Sloveniei, Nataša Pirc Musar, a transmis că urmărește evoluțiile „cu mare îngrijorare” și a vorbit despre „o escaladare gravă a tensiunilor regionale, care pune în pericol pacea și stabilitatea în Orientul Mijlociu”.
Mesaj dur din Ucraina
Ministerul ucrainean de Externe a transmis că „regimul de la Teheran a avut toate oportunitățile de a preveni un scenariu violent”. Totodată, Kievul a reafirmat că își dorește „securitate, prosperitate și libertate pentru poporul iranian, precum și stabilitate și prosperitate pentru Orientul Mijlociu”.
Australia susține acțiunea SUA
Premierul Australiei, Anthony Albanese, a declarat că țara sa susține acțiunea Statelor Unite pentru a împiedica Iranul să obțină arma nucleară. Totodată, el a afirmat că Australia este alături de „poporul iranian în lupta sa împotriva opresiunii”.
Avertisment pentru cetățenii indieni
Ambasadele Indiei din Israel și Iran au emis recomandări pentru cetățenii indieni aflați în cele două țări, îndemnându-i la „maximă prudență”, evitarea deplasărilor neesențiale și monitorizarea atentă a situației.
Pe fondul schimbului de lovituri dintre Iran și aliații săi, temerile privind o extindere a conflictului în întreaga regiune cresc de la o oră la alta. Comunitatea internațională insistă, deocamdată, pe apeluri la calm și soluții diplomatice.
