Guvernul a transmis luni că baza de date centrală a sistemului cadastral, care conține evidența proprietăților și a drepturilor reale asupra imobilelor, nu a fost afectată, în urma atacului cibernetic.
Varianta optimă pentru momentul de față este repornirea sistemului pe versiunea actuală, urmată de actualizări ulterioare, menționând că nu se poate încă anunța o dată fermă de repunere în funcțiune, a precizat Executivul.
”Investigația tehnică a confirmat un atac cibernetic de tip ransomware, în urma căruia atacatorii au criptat și șters o parte din infrastructura de virtualizare care găzduiește aplicațiile agenției. Din primul moment, infrastructura afectată a fost izolată după intervenția DNSC, pentru a opri extinderea atacului, iar ANCPI a pus la dispoziția echipei Directoratului toate resursele necesare investigației tehnice. Guvernul coordonează, la nivel central, răspunsul instituțional la acest incident', a explicat Guvernul.
Potrivit acestuia, baza de date centrală a sistemului cadastral nu a fost afectată.
'Nu există dovezi că atacatorii au avut acces la aceste date. Integritatea evidenței cadastrale și de carte funciară este, la acest moment, confirmată. În ceea ce privește platforma ePay, va fi lansat ulterior un alt modul software pentru plata electronică. Din precauție și ca măsură standard de protecție în urma unui incident de această natură, recomandăm tuturor celor care au folosit ePay.ancpi.ro să își schimbe parola de acces, mai ales dacă o folosesc și pe alte conturi sau servicii online.
Recomandăm, de asemenea, prudență sporită la mesaje sau apeluri care solicită date personale, financiare ori coduri de acces - nicio instituție a statului nu solicită astfel de informații prin telefon sau e-mail. Investigația în curs va stabili cu exactitate dacă și în ce măsură datele utilizatorilor au fost afectate. În funcție de concluzii, ANCPI va transmite informările necesare, conform obligațiilor legale privind protecția datelor', se arată în comunicatul citat.
- ANCPI spune că bazele de date nu au fost afectate, dar mai durează până la reluarea serviciilor
- ANCPI: La Cadastru, există copii de siguranță. Serviciile vor reveni etapizat, nu se știe de când
Guvernul a mai precizat că este în derulare o investigație tehnică pe mai multe paliere, efectuată de DNSC împreună cu ANCPI, care urmărește reconstituirea completă a modului în care a fost posibilă compromiterea infrastructurii, pentru a extrage ”toate lecțiile” necesare și a consolida ”definitiv” securitatea sistemelor statului.
În paralel, conform declarațiilor DNSC, identificarea și tragerea la răspundere a autorilor atacului fac obiectul unei anchete penale aflate în derularea organelor judiciare competente.
Conform Executivului, echipele tehnice ale ANCPI, sprijinite de specialiști din cadrul STS și Cyberint, lucrează la reconstrucția integrală a infrastructurii și la operaționalizarea aplicației e-Terra direct în cloud-ul guvernamental, ”infrastructură centralizată, securizată și monitorizată la standarde superioare celor anterioare”.
”Operațiunea implică mai multe echipe tehnice care lucrează simultan pe componente interdependente ale sistemului, iar buna funcționare a rezultatului final depinde de sincronizarea strictă, pas cu pas, a activității acestor echipe, dar și de rezultatul testelor de securitate realizate independent de către DNSC, STS și Cyberint. Această coordonare atentă a impus prelungirea calendarului inițial: lucrările desfășurate continuu, programate să se încheie ieri, au fost întrerupte la ora 03:00 din motive de precauție și au fost reluate astăzi, dimineața”, se indică în comunicat.
În același timp, Guvernul a anunțat că pentru a reda cât mai repede accesul cetățenilor și profesioniștilor la serviciile cadastrale, dar fără a compromite securitatea sau corectitudinea datelor s-a concluzionat că varianta optimă pentru momentul de față este repornirea sistemului pe versiunea actuală, urmată de actualizări ulterioare, fără impact asupra disponibilității serviciilor.
'Testele finale de funcționare pot începe abia după finalizarea migrării infrastructurii și repornirea completă a bazei de date. Din acest motiv, nu putem încă anunța o oră sau o dată fermă de repunere în funcțiune - nu dorim să facem promisiuni pe care condițiile tehnice ne pot obliga să le amânăm', a evidențiat sursa citată.
