Germania își mărește armata: Tot mai mulți tineri vor să fie militari

Germania își mărește armata: Tot mai mulți tineri vor să fie militari
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Cererile de înrolare în rândul forțelor armate ale Germaniei au crescut brusc de la lansarea unui nou program de serviciu militar care vizează creșterea numărului de soldați, a anunțat miercuri Ministerul Apărării german.

Germania a primit aproximativ 38.500 de cereri pentru toate carierele militare până în prezent în acest an, în creștere cu 24% față de aceeași perioadă în 2025, în timp ce înrolările au crescut cu 13% până la aproximativ 11.000, a declarat ministerul, relatează dpa.

Noua lege a serviciului militar a intrat în vigoare la 1 ianuarie, în contextul în care Germania încearcă să atingă obiective mai importante privind forțele NATO, adoptate ca răspuns la o amenințare sporită la adresa securității ca urmare a invaziei Rusiei în Ucraina.

Berlinul își propune să crească numărul forțelor sale armate active la 260.000 de soldați, de la puțin peste 180.000 în prezent, și să construiască o forță de rezervă de 200.000 de soldați.

Tinerilor care se apropie de vârsta de 18 ani le-au fost trimise chestionare, ca parte a programului, pentru a le evalua disponibilitatea de a se înrola în armată. Bărbații sunt obligați să completeze chestionarul conform constituției Germaniei, în timp ce participarea este pe bază de voluntariat în cazul femeilor.

Ministerul a declarat că aproximativ 298.000 de chestionare au fost trimise până la 18 iunie. Mai mult de unul din cinci respondenți de sex masculin și-au exprimat interesul pentru serviciul militar și aproximativ 530 de persoane au fost deja selectate pentru a începe serviciul militar în 2026.

Germania a suspendat serviciul militar obligatoriu în 2011. Noul sistem rămâne pe bază de voluntariat, dar include stimulente suplimentare pentru a atrage recruți.

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google