CSAT se reunește la Cotroceni. Analizează noi măsuri de apărare și securitate

CSAT se reunește la Cotroceni. Analizează noi măsuri de apărare și securitate
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT) se reunește miercuri, la ora 14:00, la Palatul Cotroceni, într-o ședință convocată de președintele interimar Ilie Bolojan.

Pe ordinea de zi se află mai multe subiecte strategice privind securitatea națională și angajamentele internaționale ale României.

Printre temele centrale se numără participarea României la Planul de Răspuns European – Readiness 2030, proiectul noii legi a apărării naționale, precum și planul național privind mobilitatea militară.

De asemenea, membrii CSAT vor analiza proiectul de lege referitor la implementarea unor măsuri esențiale pentru realizarea proiectelor de securitate în domeniul hidroenergiei, dar și direcțiile strategice ale României în domeniul spațial.

Administrația Prezidențială a transmis că, pe lângă aceste puncte, vor fi discutate și alte teme de actualitate ce țin de securitatea națională.

Aceasta este a doua ședință a CSAT prezidată de Ilie Bolojan, după reuniunea din 28 martie.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇