Un bărbat care urma să călătorească de la Aeroportul Luton din Londra spre Bacău a fost dat jos din avion înainte de decolare după ce poliţiştii l-au identificat în imaginile de pe camerele de supraveghere ca autorul unui furt dintr-un magazin duty free.
El a fost obligat să plătească ochelarii de soare de firmă pe care îi furase.
Poliţia de la Aeroportul Luton compară, într-o postare pe Facebook, preţul zborului spre Bacău, de 320 de lire, cu valoarea ochelarilor de soare de designer furaţi din magazinul duty free - 350 de lire.
Fapta a fost surprinsă pe camerele de supraveghere din aeroport, iar autorul a fost identificat de poliţişti.
Potrivit sursei citate, el a fost dat jos din avion cu câteva momente înainte ca acesta să decoleze şi a fost obligat să plătească bunurile furate, fiind apoi scos din aeroport.
”Transportul către un alt aeroport - scump; Taxele last-minute de rezervare pentru un alt zbor - şi mai scumpe. Unele decizii costă mult mai mult decât te-ai aştepta”, arată poliţiştii.
Postarea are mai multe comentarii ironice privind naţionalitatea bărbatului: ”Let's go, Romania!” sau ”România! Cine ar fi crezut că acea ţară va fi asociată cu infracţionalitatea în UK”.








