Sorana Cîrstea, eliminată de la Roma: Meciul cu Madison Keys, întrerupt după ce doi protestatari au intrat pe teren

Sorana Cîrstea (34 de ani, 32 WTA) a fost eliminată, luni, în optimile turneului de la Roma.

Cîrstea a pierdut în fața americancei Madison Keys (29 de ani, 16 WTA), scor 2-6, 1-6, după o oră de timp efectiv de joc.

Meciul Soranei contra lui Madison Keys a fost întrerupt timp de minute bune după ce doi protestatari au încercat să intre pe terenul de joc. Organizatorii i-au oprit, însă a fost nevoie de curățarea și refacerea suprafeței de joc pentru ca partida să poată fi reluată.

Jocul a fost întrerupt la scorul de 3-1 pentru Keys în setul secund. Forțele de ordine au intervenit și i-au evacuat pe cei doi protestatari de pe teren.

În sferturile de finală de la Roma, Madison Keys va întâlni câștigătoarea partidei dintre Iga Swiatek și Angelique Kerber.