Universitatea Craiova domină, dar nu reușește să învingă în prima manșă a play-off-ului din Conference League

Universitatea Craiova și Hapoel Beer Sheva au terminat la egalitate, scor 1-1, în prima manșă a a play-off-ului din Conference League.

Oltenii au controlat întâlnirea disputată la Turneu Severin, având peste 20 de ocazii de gol. În comparatie, israelienii au trimis un singur șut pe spațiul porții adverse.

Meciul s-a echilibrat în startul reprizei secunde, după ce Papp a fost eliminat la pauza meciului, ca urmare a unui incident produs pe tunelul către vestiare.

În superioritate numerică, Hapoel a punctat prin Hatuel în minutul 70, cu capul din câțiva metri.

La doar trei minute după, Elhamed a fost eliminat pentru un fault în careu, iar Ivan a egalat dintr-o lovitură de la 11 metri.

Echipa lui Rădoi a căutat golul victoriei pe final de meci, dar acesta n-a venit.

Manșa retur va avea loc joia viitoarte, în Israel.

Universitatea Craiova: Lazar - Papp, Silva, Screciu - Hanca, Cretu, Mateiu, Bancu - Baiaram, Koljic, Ivan.
Antrenor: Mirel Rădoi.

Hapoel Beer Sheva: Glazer - Tibi, Elhamed, Vitor, Lopes - Bareiro, Micha, Keltjens, Abaid, Ansah - Hemed.
Antrenor: Elyaniv Barda Felix.

Arbitru: Nicholas Walsh (Scoția).