Sepsi a învins-o pe CFR Cluj și a câștigat Supercupa României

Sepsi Sf. Gheorghe a câștigat în premieră Supercupa României.

Câștigătoarea Cupei României a învins-o la limită, scor 2-1, pe deținătoarea titlului, CFR Cluj, într-o partidă jucată sămbătă seara la Arad.

Păun a deschis scorul pentru clujeni, în minutul 2, însă covăsnenii au întors rezultatul prin Matei, în minutul 45+3, și Roger, în minutul 85.

A fost primul meci din fotbalul românesc care a beneficiat de tehnologia VAR.

CFR Cluj și Sepsi Sf. Gheorghe au oferit un meci frumos, cu ocazii, acompaniat de o atmosferă superbă în tribune.

Campioana a deschis scorul după numai câteva minute de la fluierul de start, prin Păun, cu un șut la colțul scurt la care Niczuly nu a avut răspuns.

Trupa lui Dan Petrescu a fost echipa mai periculoasă în prima parte și a mai fost aproape de gol prin Du Deac și Dugandzic.

La pauză s-a intrat, însă, la egalitate, după ce Cosmin Matei a marcat din apropiere în prelungirile primului mitan.

Dacă în prima repriză, CFR Cluj a dictat ritmul, în cea de-a doua Sepsi a fost formația mai periculoasă, iar Rondon, fost jucător al clujenilor, a înscris golul decisv în minutul 85, din centrarea lui Ștefănescu.

Este cel de-al doilea trofeu cucerit de Sepsi în istoria ei.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea Supercupei României, în care s-au întâlnit câșțigătoarea titlului, CFR Cluj, și câștigătoarea Cupei României, Sepsi Sf. Gheorghe:

CFR Cluj - Sepsi 1-2 (Păun '2 / Matei "45+3, Rondon '85)

'90+5 - Finalul meciului.

'90+1 - Roger vede direct cartonașul roșu pentru o lovitură cu cotul.

'90 - Vom avea patru minute de prelungiri.

'86 - Dan Petrescu face și ultimele două schimbări: ies Petrila și Bordeianu, intră Gîdea și Roger.

'85 - GOOOL SEPSI !!! Rondon înscrie cu capul împotriva fostei sale echipe din centrarea lui Ștefănescu !!!

'83 - O nouă schimbare la Sepsi: iese Aganovic, intră Santos.

'81 - Hoban, blocat în ultimul moment de Bălașa.

'76 - Schimbare la Sepsi: iese Tudorie, intră Rondon.

'71 - O nouă înlocuire la CFR Cluj: Hoban îi ia locul lui Muhar, care acuză o accidentare.

'67 - Muhar intervine bine și îndepărtează o acțiune periculoasă de atac a covăsnenilor.

'66 - Niczuly reține un șut al lui Petrila.

'63 - Dublă schimbare și la clujeni: ies Dugandzic și Păun, intră Jefte și Yeboah.

'60 - Dublă schimbare la Sepsi: ies Bărbuț și Maftei, intră Golofca și Gheorghe.

'58 - Bălgrădean este atent și reține la o centrare a lui Ștefănescu.

Startul reprizei secunde.

'45+6 - Finalul primei reprize.

'45+5 - Yuri reia cu capul pe lângă poartă.

"45+3 - GOOOL SEPSI !!! Matei punctează cu o reluare din câțiva metri !!!

"45+1 - Șutul lui Cosmin Matei trece milimetric pe lângă poarta clujenilor.

'45 - Prima repriză va fi prelungită cu trei minute.

'37 - Bălgrădean reține la o centrare a lui Bărbuț.

'32 - Păun de la Sepsi trimite puțin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

'31 - Deac șutează pe direcția lui Niczuly dintr-o poziție foarte bună.

'28 - Păun pasează slab către Dugandzic și irosește o mare ocazie.

'25 - Păun nu ajunge de puțin la o pasă filtrantă a lui Petrila.

'19 - Dugandzic șutează în forță, dar mingea izbește un adversar și iese în afara terenului.

'17 - Matei ratează șutul la o nouă ocazie a covăsnenilor.

'16 - Ștefănescu greșește preluarea într-o poziție bună.

'2 - GOOOL CFR CLUJ !!! Păun deschide scorul cu un șut la colțul scurt !!!

INFO: În căz de egalitate la sfârșitul celor 90 de minute, nu vor fi prelungiri, ci se va trece direct la loviturile de departajare.

ora 20:31 - A început meciul.

Meciul se joacă pe arena Francisc Neuman din Arad și este televizat de posturile Digi Sport 1, Orange Sport 1 și Prima Sport.

Va fi primul meci din România care va beneficia de tehnologia VAR.

CFR Cluj a câștigat de patru ori Supercupa României (2009, 2010, 2018 și 2020), în timp ce Sepsi se află la prima prezență.

ECHIPELE

CFR Cluj: Bălgrădean - Braun, Graovac, Matias, Camora - Bordeianu, Păun, Muhar - Deac, Dugandzic, Petrila.
Antrenor: Dan Petrescu.

Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly - Dimitrov, Bălașa, Mitrea, Dumitrescu - Bărbuț, Aganovic, Păun, Matei - Ștefănescu, Tudorie.
Antrenor: Cristiano Bergodi.

Arbitru: Adrian Cojocaru.