Rafa Nadal se califică în finala Roland Garros după abandonul lui Alexander Zverev. Neamțul a ieșit de pe teren în scaun cu rotile

Rafael Nadal s-a calificat în finala Roland Garros după ce Alexander Zverev s-a accidentat grav și a abandonat.

Zverev s-a accidentat în setul secund când scorul era 6-6 și a fost scos de pe teren în scaun cu rotile, după ce și-a scrântit glezna.

El a revenit ulterior pe teren în cârje pentru a saluta publicul și a fost ovaționat la scenă deschisă.

"Sunt foarte trist pentru el, a făcut un turneu grozav, este un coleg foarte bun în circuit și știu cât de mult se luptă pentru a câștiga un Grand Slam. Pentru moment a fost ghinionist, dar sunt sigur că va câștiga multe Grand Slam-uri", a spus Nadal.

Nadal câștigase primul set cu 7-6 (8), iar în setul secund era 6-6. Partida a fost fenomenală și a durat 3 ore și 7 minute.

Pentru Nadal va fi a 30-a finală de Grand Slam.

Tenismenul iberic îl va întâlni în finală pe învingătorul dintre Casper Ruud și Marin Cilic.