Marte Olsbu scrie istorie în biatlon și cucerește a treia medalie de aur la Jocurile Olimpice

Marea schioare norvegiană Marte Olsbu Roeseland a cucerit a treia medalie de aur din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Beijing 2022.

Imensa campioană a bifat aurul și la pursuit feminin, la cursa de urmărire de 10 kilometri, acolo unde a dominat totul de începutul până la sfârșitul cursei, ratând o singură țintă pe parcursul celor 4 trageri.

Locul 2 a fost ocupat de suedeza Elvira Oeberg, iar bronzul a fost obținut in extremis de o conațională a lui Olsbu, e vorba de Tiril Eckhoff. Roeseland are 4 medalii aici la Beijing, 3 medalii de aur și una de bronz.

Norway's Marte Olsbu Roeiseland Takes Gold For Women's Biathlon | 2022 Winter Olympics

Ea mai are șanse importante în proba de ștafetă feminină la biatlon, dar și la mass start, sâmbăta viitoare.

Ana Stremous din Republica Moldova a obținut un mai mult decât onorabil loc 16.

La masculin, cursa de urmărire e programată tot duminică, de la 12,45, cu tot un norvegian mare favorit, e vorba de Johannes Thingnes Boe.

Norvegia tocmai a devenit lidera clasamentului pe medalii în China, cu 9 de aur, 4 de argint și 7 de bronz.