CFR Cluj a fost eliminată din Europa League

CFR Cluj a fost eliminată de Steaua Roșie Belgrad în play-off-ul Europa League.

După 4-0 în tur, la Belgrad, campioana României a fost învinsă și în returul de pe teren propriu, scor 1-2.

Astfel, sârbii merg în grupele Europa League, în timp ce formația din Gruia se va mulțumi cu grupele Conference League.

Sârbii au continuat demonstrația de forță și la Cluj-Napoca, unde au deschis scorul după numai 5 minute. Katai a transformat cu emoții o lovitură de la 11 metri dictată cu ușurință de arbitrul englez Michael Oliver.

Clujenii au egalat în minutul 34, când Costache a centrat perfect din partea dreaptă, iar Debeljuh a pus capul pentru 1-1.

La pauză, Șumudică l-a scos pe Arlauskis, cu probleme la gleznă, și l-a introdus pe Bălgrădean, o mutare pe care avea s-o regrete după numai 8 minute. Fostul portar al lui Dinamo și FCSB a ieșit greșit din poartă și i-a pasat fix lui Pavkov, care i-a readus pe sârbi în avantaj.

În minutul 63, clujenii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, însă Deac a executat slab, iar Boryan a respins.

Campioana României a încheiat meciul în inferioritate numerică, Rodriguez fiind eliminat în minutul 77, după ce a văzut două cartonașe galbene în decurs de doar nouă minute.

O calificare facilă pentru Steaua Roșie Belgrad după o evoluție dezamăgitoare a clujenilor, care mâine își vor afla grupa din Conference League.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre CFR Cluj și Steaua Roșie Belgrad, din manșa secundă a play-off-ului pentru grupele Europa League:

CFR Cluj - Steaua Roșie Belgrad 1-2 (Debeljuh '34 / Katai '5 - penalti, Pavkov '53)

'90 - Finalul meciului.

'88 - Bălgrădean are o intervenție de zile mari și salvează un gol ca și făcut.

'87 - Boryan reține în doi timpi la un șut al lui Alibec.

'84 - Petrila trimite pe lângă poartă.

'81 - Bălgrădean este din nou nesigur, dar scapă fără gol de această dată.

'77 - Rodriguez faultează inutul la centrul terenului și vede cel de-al doilea cartonaș galben și, implicit, pe cel roșu. Mijlocașul clujenilor a primit două avertismente în doar 9 minute!

'73 - Ultimele schimbări la CFR Cluj: ies Debeljuh și Costache, intră Omrani și Deac.

'70 - Manea trimite pe lângă poartă de la marginea careului.

'66 - Schimbare la CFR Cluj: iese Deac, intră Chipciu.

'63 - Penalti ratat! Boryan apără lovitura de la 11 metri executată de Deac!

'62 - Penalti pentru CFR Cluj! Debeljuh este faultat în careu de Dragovic și arbitrul arată punctul cu var.

'61 - Camora are o intervenție excelentă la un nou atac periculos al sârbilor.

'60 - Boryan scoate șuturile lui Manea și Petrila.

INFO: Steaua Roșie Belgrad conduce cu 6-1 la scorul general.

'53 - GOL STEAUA ROȘIE BELGRAD! Bălgrădean iese complet aiurea din poartă și îi pasează direct lui Pavkov, care duce scorul la 2-1 pentru oaspeți!

'53 - Petrila ratează șutul dintr-o poziție bună.

'46 - Bălgrădean iese bine și prinde din fața lui Ben Nabouhane.

'46 - Dublă schimbare la CFR Cluj: ies Arlauskis și Păun, intră Bălgrădean și Petrila.

Începe repriza secundă

'45+3 - Finalul primei reprize.

'45+3 - BARĂ CFR CLUJ! Șutul lui Păun este deviat, iar mingea izbește bara!

'45 - Prima repriză va fi prelungită cu două minute.

'44 - Rodriguez trimite mult pe lângă poartă.

'35 - Debeljuh reia din nou cu capul, dar mingea se duce departe de poartă.

'34 - GOOOL CFR CLUJ !!! Costache centrează perfect, iar Debeljuh pune capul pentru 1-1 !!!

'25 - Boryan respinge la un șut al lui Sigurjonsson.

'23 - Ce ocazie! Boryan scoate cu un reflex excelent o minge trimisă din doar câțiva metri de Deac.

'18 - Șutul lui Păun este prins cu ușurință de portarul sârbilor.

'14 - Dragovic blochează o centrare a lui Costache.

INFO: Acum, CFR Cluj are nevoie de cinci goluri pentru a împinge meciul în prelungiri...

'5 - GOL STEAUA ROȘIE BELGRAD! Katai transformă cu emoții lovitura de la 11 metri!

'3 - Penalti pentru Steaua Roșie Belgrad! Centralul englez arată destul de ușor punctul cu var după o cădere în careu a lui Degenek!

ora 21:30 - A început meciul.

Meciul se joacă la Cluj-Napoca și este televizat de postul ProX.

În tur, la Belgrad, Steaua Roșie s-a impus cu un categoric 4-0.

Câștigătoarea întâlnirii va merge în grupele Europa League, în timp ce învinsa se va mulțumi cu grupele Conference League.

ECHIPELE

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Ciobotariu, Grahovac, Camora - Rodriguez, Sigurjonsson - Deac, Păun, Costache - Debeljuh.
Antrenor: Marius Șumudică.

Steaua Roșie Belgrad: Borjan - Gobeljic, Dragovic, Degenek, Rodic - Kanga, Sanogo, Ivanic - Ben Nabouhane, Katai - Pavkov.
Antrenor: Dejan Stankovic.

Arbitru: Michael Oliver (Anglia).