Astra elimină Dinamo la penaltiuri și se califică în finala Cupei României

Astra Giurgiu este prima finalistă a Cupei României, după ce a eliminat-o pe Dinamo la loviturile de departajare.

În returul din Ștefan cel Mare, scorul în timpl regulamentar a fost 1-0 pentru Dinamo, după un gol superb marcat de Andrei Radu în minutul 88, cu un șut centrare. Prima manșă a fost câștigată de Astra Giurgiu cu 1-0. Diferența s-a făcut astfel la loviturile de departajare.

În partida retur, Dinamo a avut mai multe ocazii de a marca, dar a marcat abia pe final și a trimis meciul în prelungiri, iar apoi la penaltiuri.

Dinamo a fost în avantaj la penaltiuri, dar Mihaiu a ratat de două ori (arbitrul a decis repetarea primei execuții), iar Nepomuceno a trans în transversală.

Astfel, Astra a profitat de victoria obținută în meciul tur și ajunge în finală.

Ea se va duela cu învingătoarea dintre Universitatea Craiova și Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Dinamo - Astra 1-0 (timp regulamentar)

Scorul la penaltiuri: 4-5

• 4-5: Raspopovic o califică pe Astra în finală!
  • 4-4: Nepomuceno trage în bara transversală!
  • 4-4: Jovanovic egalează pentru Astra!
  • 4-3: Mihaiu ratează și a doua execuție!
  • 4-3: Mihaiu ratează pentru Dinamo, dar arbitrul decide repetarea execuției. Portarul nu a stat cu ambele picioare pe linie.
  • 4-3: Candija marchează pentru Astra!
  • 4-2: Grigore marchează pentru Dinamo!
  • 3-2: Vali Gheorghe trage în transversală!
  • 3-2: Anton marchează pentru Dinamo!
  • 2-2: Wutrich marchează pentru Astra!
  • 2-1: Fabbrini punctează pentru Dinamo!
  • 1-1: Krpic egalează pentru Astra!
  • 1-0: Albentosa marchează pentru Dinamo!

Timp regulamentar:

89 - Andrei Radu deschide scorul cu un șut-centrare ce trimite mingea direct în vinclu!

Dinamo: Eșanu - Puljic, Albentosa, R. Grigore - Sorescu, Gol, Anton, Fabbrini, Filip - Nemec, Morsay

Astra: M. Popa - Bruno, Găman, Graovac, Lamanje - Boe Kane, Canadija - G. Merloi, Răduț, V. Gheorghe - Montini

În prima manșă, Astra s-a impus cu 1-0.

Meciul e televizat de Digi Sport, Telekom Sport și Look Sport.

În cealaltă semifinală se întâlnesc Universitatea Craiova și Viitorul Pandurii Târgu Jiu.