Craiova și CFR Cluj, egal care o face pe FCSB lidera Ligii 1 înainte de startul play-off-ului

Universitatea Craiova și CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 0-0 în ultimul mare meci al sezonului regular din Liga 1, în etapa cu numărul 30 din stagiunea competițională 2020/2021.

Un egal care o avantajează pe FCSB și o face campioana acestui mini-sezon, înainte de play-off. Trupa roș-albastră este pe primul loc cu 65 de puncte, urmată de CFR cu 64, iar Craiova încheie podiumul cu 58 de lungimi, asta evident înainte de înjumătățirea punctajelor.

Craiova și CFR Cluj ne-au oferit o primă repriză palpitantă în ultimul mare derbi al sezonului regular din Liga 1, stagiunea 2020/2021. Au fost nu mai puțin de 4 bare în aceste prime 45 de minute, începute perfect de CFR Cluj, care a marcat în minutul 5 prin Păun, gol anulat după ce Omrani influențase faza și se fluierase offside.

A urmat o primă bară semnată de Baiaram pentru gazde, în minutul 9, iar Nistor în minutul 18 a mușcat și el din bara din dreapta a lui Bălgrădean, după o execuție frumoasă de la distanță. A treia bară a fost de data asta a clujenilor, prin Păun, șut pe jos de la 12-14 metri după o pasă din flanc a lui Chipciu.

Ultima mare ocazie a aparținut lui Tudorie, care a profitat de o pasă greșită a lui Bordeianu, l-a depășit pe Bălgrădean, dar a șutat în plasa laterală, după ce balonul a șters iarăși bara.

Un meci fără îndoială plăcut ochiului, care promitea multe și după pauză.

Nu au mai fost parcă atât de multe evenimente ca în primul mitan, dar din nou am văzut o Craiova impetuoasă, extrem de dornică să marcheze. Camora a încercat să îl păcălească pe Hațegan cu o așa-zisă tragere de tricou, iar Vătăjelu probabil că a semnat cea mai mare ocazie în minutul 82, când șutul său bombă de la 30 de metri era scos de sub bară de Bălgrădean.

Ultimul sfert de oră a mai adus puține evenimente notabile, așa că avem încă un egal alb între cele două, 0-0, exact cum s-a întâmplat în tur, pe stadionul din Gruia.

În play-off, lucrurile stau în felul următor: FCSB e prima cu 33 de puncte, pentru prima dată când începe pe 1 de la înființarea acestui sistem, urmată de CFR cu 32, Craiova cu 29, Sepsi 23, Clinceni 22 și Botoșani cu 21.

E cea mai mare diferență de punctaj între locul 1 și locul 6 la startul competiției, din 2015.

Desfășurarea întâlnirii:

FINAL DE MECI, 0-0!

Min.90: 5 minute de prelungire!

Min.89: Ultimele schimbări la Craiova, intră Căpățână și Fedele, ies Cicâldău și Camara.

Min.88: Koljici vede și el galben după o lovitură cu cotul adresată lui Burcă.

Min.84: Două schimbări la clujeni din nou, ies Omrani și Păun, intră Rondon și Hoban.

Min.82: Ce bombă de la distanță prinde Vătăjelu, de la peste 30 de metri! Scoate de sub bara transversală Bălgrădean!

Min.78: Baiaram vede galben pentru o simulare ordinară. Este apoi înlocuit cu Cîmpanu.

Min.71: Schimbare la CFR, intră Manea în locul lui Ciobotariu. Dar și Carnat în locul lui Sigurjonsson.

Min.68: Șut frumos de la distanță al islandezului Sigurjonsson, foarte aproape de poartă.

Min.67: Nistor face și el un fault de galben la Păun.

INFO: Edi Iordănescu ia galben pentru proteste.

Min.61: Camora cere vehement un penalti după o tragere de tricou a lui Vătăjelu asupra sa. Hațegan nu dă nimic.

Min.59: Primele două schimbări la Craiova. Intră Koljici și Vătăjelu, ies Vlădoiu și Tudorie.

Min.55: Centrare Păun din fază fixă, iese Pigliacelli și boxează în corner.

Min.54: Paul Papp vede un galben după un fault urât la Omrani.

Min.50: Craiova a început mai bine, e mai impetuoasă în acest debut de parte secundă.

ÎNCEPE PARTEA SECUNDĂ!

Pauză, 0-0 în Bănie, prime 45 de minute cu 4 bare.

Min.40: Ia și islandezul Sigurjonsson cartonaș galben, de la CFR.

Min.34: Cicâldău vede și el galben pentru un fault stupid..

Min.33: Tudorie e singur cu Bălgrădean după o pasă greșită de la un fotbalist clujean, de la Bordeianu mai exact. L-a depășit pe portar, dar a reluat în plasa laterală..

Min.28: Bancu vede galben de la Craiova, fără îndoială un fault cinic la Omrani.

Min.22: A treia bară a partidei! Păun șutează bine și pe jos din 12-14 metri, după pasa din flancul stâng a lui Chipciu. Ce meci frumos avem în Bănie!

Min.20: Pigiliacelli scoate în doi timpi un șut deviat cu boltă al lui Omrani.

Min.18: Ce șut frumos de la distanță Nistor! Mingea se duce în bara din dreapta a lui Bălgrădean. Ce ocazii au oltenii, două bare deja..

Min.12: Bordeianu încasează primul cartonaș galben al partidei.

Min.9: Mare ocazie Craiova! Baiaram deviază inspirat cu capul după o fază fixă, balonul izbește bara, Bălgrădean era bătut.

Min.8: Prima schimbare la clujeni, iese Gîdea și intră Chipciu.

Min.5: Gol marcat de CFR Cluj, s-a fluierat însă offside la Omrani, golul fiind marcat de Păun. A influențat însă faza atacantul francez, decizie corectă a lui Sebastian Gheorghe.

ÎNCEPE PARTIDA!

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Șt. Vlădoiu, Papp, M. Constantin, N. Bancu - Mateiu, Nistor - Camara, Cicâldău, Baiaram - Tudorie.

CFR Cluj: Bălgrădean - D. Ciobotariu, A. Burcă, Ben Youseff, Camora - L. Aurelio, M. Bordeianu, Sigurjonsson - Gîdea, Omrani, Păun.

Arbitru: O. Haţegan.

Este ultimul mare meci al sezonului regular, un meci cu mare miză, căci CFR poate prinde in extremis locul 1 cu o victorie aici, având în vedere ultimele două rezultate de egalitate ale lui FCSB. Craiova are și ea calcule de făcut, putând veni la 5 puncte de lideră dacă învinge. În plus, e un meci de orgolii, căci la ultima partidă directă din Bănie, cu trofeul pe masă, CFR s-a impus și a luat titlul oltenilor, care îl așteptau de 30 de ani.

Ardelenii au marcat cel puţin un gol în 13 dintre cele 14 deplasări din acest sezon.

Universitatea Craiova - CFR Cluj | Edi Iordănescu: "Suntem pregătiți pentru un meci complicat!"

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 23 de ori în principala competiţie internă.

Partida va fi televizată pe DigiSport, TelekomSport și LookTV.

CSM București a ratat dramatic calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor

Prima reacție a lui Kyros Vassaras cu privire la scandalul în care a fost implicat Octavian Șovre. De ce nu a mai fost delegat pentru partida dintre Craiova și CFR Cluj

16 copii bolnavi de COVID-19 sunt la ATI. Dintre aceștia, 4 sunt intubați, anunță ministrul Sănătății