Armata SUA confiscă în Caraibe un alt petrolier cu legături în Venezuela. E deja al șaptelea

Armata SUA confiscă în Caraibe un alt petrolier cu legături în Venezuela. E deja al șaptelea
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Armata Statelor Unite a capturat în Marea Caraibelor un nou petrolier cu legături în Venezuela, acesta fiind al șaptelea vas confiscat de la începutul blocadei maritime impuse de președintele american Donald Trump.

Potrivit autorităților americane, operațiunea face parte din campania Washingtonului de a controla fluxurile de petrol venezuelean și de a bloca exporturile realizate prin nave aflate sub sancțiuni sau aparținând așa-numitei „flote fantomă”, relatează Reuters și AFP.

Nava Sagitta, reținută „fără incidente” în Caraibe

Comandamentul de Sud al armatei americane, care supervizează aproape zece nave de război și mii de militari în regiunea Caraibelor, a precizat că petrolierul Motor Vessel Sagitta a fost reținut „fără incidente”.

„Capturarea unui alt petrolier care opera în ciuda carantinei impuse de președintele Trump asupra navelor sancționate în Caraibe demonstrează hotărârea noastră de a ne asigura că singurul petrol care părăsește Venezuela va fi petrolul coordonat în mod corespunzător și legal”, se arată într-un comunicat al Comandamentului de Sud.

Într-un mesaj separat publicat pe rețeaua X, armata americană a subliniat că nava „a acționat în sfidarea carantinei impuse navelor aflate sub sancțiuni”, reiterând că „singurul petrol care va părăsi Venezuela este petrolul autorizat”.

Blocada petrolieră și „flota fantomă”

Navele interceptate până acum erau fie supuse sancțiunilor impuse de Statele Unite, fie făceau parte dintr-o „flotă fantomă” care își ascundea originea pentru a transporta petrol provenit din state sancționate precum Iran, Rusia sau Venezuela.

Printre cele șapte petroliere confiscate de la anunțarea blocadei, în decembrie, se află și un vas sub pavilion rus, reținut în Atlanticul de Nord la începutul acestei luni, după o urmărire de mai multe săptămâni în largul coastelor Venezuelei.

Venezuela, în centrul strategiei SUA în America Latină

Politica externă a administrației Trump în America Latină s-a concentrat în mod special asupra Venezuelei. După ce tentativele diplomatice de a-l înlătura de la putere pe președintele Nicolás Maduro au eșuat, liderul de la Casa Albă a ordonat forțelor americane o operațiune militară în urma căreia Maduro și soția sa au fost capturați, într-un raid desfășurat în noaptea de 3 ianuarie.

Ulterior, Donald Trump a declarat că Statele Unite intenționează să controleze pe termen nelimitat resursele petroliere ale Venezuelei și să reconstruiască industria petrolieră a țării printr-un plan estimat la 100 de miliarde de dolari.

Dispută asupra controlului petrolului venezuelean

Washingtonul susține că a confiscat și a vândut deja o parte din petrolul venezuelean, inclusiv printr-o primă tranzacție de aproximativ 500 de milioane de dolari, realizată la mai puțin de două săptămâni de la capturarea lui Maduro.

Autoritățile de la Caracas contestă însă aceste afirmații, susținând că statul venezuelean rămâne în controlul resurselor sale, iar compania petrolieră de stat se află în negocieri cu Statele Unite pentru vânzarea petrolului.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇