Premierul Ilie Bolojan vrea ca perioada de acordare a ajutorului de șomaj să scadă la șase luni: Nu este normal să avem durata ajutorului de șomaj de un an de zile, a spus acesta miercuri, într-o conferință de presă.
„Șase luni. Banii care se economisesc trebuie folosiți pentru ca oamenii care se reangajează să fie susținuți să rămână angajați, acordând facilități celor care se reangajează, suportarea cheltuielilor de navetă suplimentar un an de zile, două ani de zile, alte cheltuieli de genul acesta, în așa fel încât să încurajăm atât companiile să îi angajeze pe oamenii care intră din șomaj, dar și pe cei care sunt în această situație”, a spus Ilie Bolojan.
- Ilie Bolojan: Am convenit un deficit de 8,4% din PIB cu care România să închidă anul. Dacă iau decizia să demisionez, vă anunț eu
- Premierul confirmă plafonarea adaosului la alimentele de bază pentru încă șase luni și anunță când va scădea TVA
El susține că România are un deficit de forță de muncă într-o bună parte din sectoarele economice.
„Nu este normal să avem durata ajutorului de șomaj de un an de zile. Gândiți-vă că în marele orașe din România și în zonele metropolitane la o distanță de 20-30 de km practic nu ai cu cine lucra”, a spus șefului Guvernului.