FCSB pierde la scor contra lui Rangers în Europa League

FCSB a fost învinsă categoric de Rangers, scor 0-4, într-un meci disputat joi în Europa League.

Roș-albaștrii au menajat mai mulți titulari în această partidă, iar acest lucru s-a simțit și pe teren, în pofida unui start bun.

David Miculescu a marcat în minutul 2, dar reușita a fost anulată ușor de arbitru pentru un presupus fault asupra portarului.

Apoi, Rangers a pus controlul total pe joc. Minutul 10 a adus golul marcat de Lawrence cu un șut din marginea careului, după ce Edjouma și Alhassan au greșit.

FCSB a răspuns printr-un șut sub bară al lui Luis Phelipe, dar la pauză scorul a fost 2-1, după reușita lui Černý din minutul 31. Phelipe a pasat greșit, Edjouma a fost neatent, iar cehul a marcat din marginea careului.

În minutul 55, tot Černý a prins-o pe FCSB pe contraatac și a marcat golul de 3-0. S-a făcut 4-0 în minutul 71, când Hamza a trecut de Dawa și a punctat pe jos.

După acest rezultat, FCSB rămâne cu 6 puncte în Europa League și este pe locul 13.

Conform formatului, primele 8 clasate se califică în optimi, iar ocupantele locurilor 9-24 joacă baraj.

FCSB va disputa următorul meci în Europa League pe 7 noiembrie, de la ora 19:45, cu Midtjylland.

RANGERS - FCSB 4-0

90+4 - Final de meci!

90 - 4 minute suplimentare.

82 - Octavian Popescu trage din lovitură liberă de la 18 metri peste poartă!

78 - Musi trage frumos, dar mingea se duce peste poartă.

77 - Băluță vede cartonașul galben.

71 - GOL RANGERS! Hamza pătrunde în careu, se descurcă bine în fața lui Dawa și face 4-0!

67 - Diomande trage din marginea careului pe lângă poartă.

63 - Schimbare FCSB: Baeten intră în locul lui Miculescu.

60 - Schimbare FCSB: Musi intră în locul lui Edjouma.

55 - GOL RANGERS! Scoțienii pleacă pe contraatac, iar Cerny înscrie după ce se distrează cu apărarea FCSB-ului!

54 - FCSB are o posesie mai bună în partea secundă.

46 - Se reia jocul!

Schimbare Rangers: Diomande intră în locul lui Lawrence.

Schimbări FCSB: Băluță, Octavian Popescu și Radunovic intră în locul lui Ștefănescu, Pantea și Phelipe.

45+2 - Pauză!

43 - Mihai Popescu vede cartonașul galben.

41 - Miculescu trage mult peste poartă din lovitură liberă.

35 - Ștefănescu vede cartonașul galben.

31 - GOL RANGERS! Edjouma e neatent la o pasă incomodă a lui Phelipe, iar Cerny face 2-0 cu un șut din marginea careului!

28 - Ocazie FCSB! Luis Phelipe trage bine sub transversală din 15 metri, dar mingea e scoasă de portar în corner!

24 - Tavernier vede cartonașul galben.

23 - Ștefănescu trage peste poartă din lovitură liberă de la 17 metri.

16 - Luis Phelipe vede cartonașul galben.

15 - Târnovanu iese greșit pe o centrare și scoțienii sunt din nou aproape de gol.

10 - GOL RANGERS! Lawrence marchează cu un șut din marginea careului! Alhassan a venit târziu, iar Edjouma a greșit și el!

7 - Târnovanu respinge în lateral la un șut trimis de Raskin din afara careului.

6 - Dawa intervine excelent în careu și îl blochează pe Dessers.

2 - Decizie controversată! David Miculescu îi fură mingea portarului și înscrie, dar golul e anulat incredibil pentru un presupus fault!

Info:

Rangers: Butland - Tavernier, Souttar, Balogun, Jefte - Barron, Raskin - Cerny, Lawrence, Bajrami - Dessers
Rezerve: Kelly, Propper, Diomande, Dowell, Sterling, Kasanwirjo, Igamane, McCausland, Fraser, McKinnon, Rice, Lovelace
Antrenor: Philippe Clement

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Ngezana, M.Popescu – Alhassan, Edjouma – Miculescu, L.Phelipe, Ștefănescu – Bîrligea
Rezerve: Vlad, Crețu, Panțîru, Oct.Popescu, D. Popa, Chiricheș, Baeten, Băluță, Musi, Radunovic

Înaintea acestui meci, FCSB este pe locul 6, cu 6 puncte, în timp ce Rangers este pe 17, cu 3 puncte.

Meciul este televizat de Digi Sport 1 și Prima Sport 5.