Liga Campionilor: Bayern zdrobește Dinamo Zagreb, Kane marchează de patru ori. Toate rezultatele de marți

SpotMedia.ro prezintă rezultatele înregistrate marți, 17 septembrie, în meciurile din prima etapă a fazei principale a Ligii Campionilor.

Kenan Yildiz, puștiul de doar 19 ani al lui Juventus, a marcat primul gol din noua ediție a Ligii Campionilor și primul gol din istorie în noul format.

Bayern a obținut o victorie clară pe teren propriu cu Dinamo Zagreb, partidă în care Harry Kane a marcat de patru ori, în timp ce Aston Villa a reușit, în mod entuziasmant, un succes la primul meci în Liga Campionilor după 41 de ani de pauză.

În meciul Realului cu Stuttgart, brazilianul Endrick (18 ani) a marcat, în prelungirile partidei, la debutul său în Liga Campionilor. El a intrat pe teren în minutul 80, în locul lui Bellingham.

Iată toate rezultatele înregistrate marți în prima etapă a noului sezon din Liga Campionilor:

ora 19:45

Juventus - PSV 3-1 (Yildiz 21, McKennie 27, Gonzalez 52 / Saibari 90+3)
Young Boys - Aston Villa 0-3 (Tielemans 27, Ramsey 38, Onana 86)

ora 22:00

AC Milan - Liverpool 1-3 (Pulisic 3 / Konate 23, Van Dijk 41, Szoboszlai 67)
Bayern Munchen - Dinamo Zagreb 9-2 (Kane 19-pen, 57, 73-pen, 78-pen, R. Guerreiro 33, Olise 38, 51, Sane 85, Goretzka 90+2 / Petkovic 49, Ogiwara 50)
Real Madrid - Stuttgart 3-1 (Mbappe 46, Rudiger 83, Endrick 90+6 / Undav 68)
Sporting Lisabona - Lille 2-0 (Gyokeres 38, Debast 65)

Liga Campionilor, într-un nou format din sezonul 2024/2025

Din acest sezon, Liga Campionilor are un nou format. Cea mai mare schimbare vizează o transformare din faza tradițională a grupelor într-o singură fază a Ligii care să includă toate echipele participante.

Fiecărui club i se va garanta un minim de 8 meciuri în faza minicampionatului, împotriva a 8 adversari diferiți (patru meciuri acasă, patru în deplasare), în locul celor șase meciuri anterioare împotriva a trei echipe, jucate acasă și în deplasare.

Primele opt clasate se vor califica automat în faza eliminatorie, în timp ce echipele care termină pe locurile nouă până la 24 vor concura într-un play-off cu două etape pentru a-și deschide calea către optimile competiției.