Jocurile Olimpice 2024: David Popovici aduce prima medalie României, cursă excelentă a canotoarelor la 8+1. Toate rezultatele românilor

S-a terminat o nouă zi de concurs pentru sportivii români la Jocurile Olimpice 2024. O zi marcată de medalia de aur pe care a câștigat-o David Popovici la proba de 200 de metri liber, după o cursă fabuloasă, dar și de prestația excelentă a canotoarelor la proba de 8+1, încununată cu accesul în finală.

România a rămas fără jucătoare pe tabloul de simplu feminin de tenis la JO 2024, iar Elizabeta Samara, Ovidiu Ionescu și Eduard Ionescu au pierdut la tenis de masă.

UPDATE 22:58 - Eduard Ionescu părăsește și el competiția la tenis de masă. Sportivul român a fost învins, scor 4-1 (11-13, 5-11, 11-8, 6-11, 7-11) de către Kao Cheng-Jui, sportiv din Taipei.

UPDATE 22:05 - Elizabeta Samara, eliminată din turneul olimpic de tenis de masă! Românca a pierdut, la simplu, în fața jucătoarei din Taipei Cheng I-Ching, scor 11-3, 9-11, 11-8, 11-9, 5-11, 15-13.

UPDATE 21:52 - MEDALIE DE AUR! David Popovici s-a impus fabulos în cursa de 200 de metri liber și a câștigat medalia de aur, prima medalie de aur pentru România la JO 2024 Paris. Popovici a câștigat cursa cu timpul de 1:44.72.

UPDATE 21:32 - Urmează finala lui David Popovici, la 200 de metri liber.

UPDATE 19:45 - Jaqueline Cristian și Ana Bogdan părăsesc turneul de la Jocurile Olimpice 2024 și l-a dublu. Perechea română a fost învinsă de japonezele Shuko Aoyama/Ena Shibahara cu 6-2, 6-3, după o oră și aproximativ 20 de minute de joc.

UPDATE 19:10 - Este pauză, pentru moment, pentru sportivii români în competițiile din ziua a treia de la JO 2024. Urmează, de la ora 21:00, meciuri la simplu la tenis de masă, iar de la 21:40 va intra în bazin David Popovici, care luptă pentru prima medalie a României la Olimpiada de la Paris.

UPDATE 16:35 - Ede Molnar nu a putut termina cursa de cross-country, mountain bike! A avut probleme tehnice, roata spate i-a sărit de pe janta bicicletei. Tom Pidcock a câștgiat al doilea aur olimpic din carieră, după ce a terminat întrecerea pe primul loc, cu timpul de 1:26.22.

UPDATE 15:20 - Jaqueline Cristian, eliminată din turneul olimpic de tenis. Angelique Kerber a învins-o pe singura româncă rămasă în concurs, la simplu, scor 4-6, 6-3, 4-6, după peste două ore de joc pe terenurile de la Roland Garros.

UPDATE 13:19 - România câștigă seria, la proba de opt plus unu. Româncele Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş și Victoria Ştefania Petreanu au terminat pe primul loc, cu timpul de 6:12.31, și s-au calificat în finala A. SUA și Italia au intrat în recalificări.

Locul 1 în cursa de calificare a Jocurilor Olimpice de la Paris pentru echipajul de 8+1 feminin (W8+). Felicitări,...

Publicată de Federatia Romana De Canotaj pe Luni, 29 iulie 2024

UPDATE 12:51 - Ovidiu Ionescu este învins de croatul Andrej Gracina, scor 1-4) (8-11, 12-10, 8-11, 10-12, 5-11) și părăsește turneul olimpic de tenis de masă.

🇷🇴🏓Ovidiu Ionescu a cedat primul meci pe tabloul de simplu, deși a luptat până la final contra croatului Andrej Gacina,...

Publicată de Federația Română de Tenis de Masă pe Luni, 29 iulie 2024

UPDATE 12:48 - Echipajul de opt plus unu al României, pe locul patru în serii. Ştefan Berariu, Constantin Adam, Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Claudiu Neamţu, Florin Lehaci și Adrian Munteanu au terminat cursa cu timpul de 5:55.82. Ei voi evolua în recalificări.

SUA (5:29.94) și Olanda (5:31.82) au terminat pe primul, respectiv locul doi, în timp ce Germania a ocupat locul 3 (5:41.63).

UPDATE 12:43 - Vlad Stancu, al șaselea în seria de calificare, la 800 de metri liber, cu timpul de 4:04.79.

UPDATE 12:37 - Echipajul de patru vâsle feminin al României, format din Mădălina Moroşan, Emanuela Ciotău, Alexandra Ungureanu şi Patricia Cireş, a terminat cursa de recalificare pe locul patru, cu timpul de 6:33.84.

Elveția (6:26.82) și China (6:28.72) au terminat pe primele două locuri.

UPDATE 12:28 - Echipajul de patru vâsle masculin al României a terminat recalificările probiei pe ultimul loc. Românii Ioan Prundeanu, Florin Horodişteanu, Leontin Nuţescu și Andrei Lungu au terminat cursa pe locul 5, deși au început tare și, la un moment dat, au fost pe locul doi. Au terminat cu timpul de 5:56.32.

Germmania, cu 5:52:39, a câștigat cursa de recalificare și a obținut calificarea în finală. De asemenea, Elveția a terminat pe locul doi și s-a calificat în finală, cu 5:52.55.

UPDATE 12:00 - A început meciul lui Ovidiu Ionescu, la tenis de masă, cu contra croatului Gacina. În curând vor începe și evoluțiile sportivilor români la canotaj, dar a lui Vlad Stancu, în serii, la înot.

Sportivii români vor concura la înot, canotaj, mountain-bike, tenis și tenis de masă.

Calificat în finala probei de 200 de metri liber, David Popovici poate aduce prima medalie delegației României.

Programul complet al zilei:

Canotaj
12:20 patru vâsle masculin - recalificări: Leontin Nuţescu, Andrei Lungu, Florin Horodişteanu, Ioan Prundeanu
12:30 patru vâsle feminin - recalificări: Mădălina Moroşan, Emanuela Ciotău, Alexandra Ungureanu şi Patricia Cireş
12:40 opt plus unu masculin - serii: Ştefan Berariu, Constantin Adam, Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Claudiu Neamţu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu
13:00 opt plus unu feminin - serii: Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu

Tenis de masă
12:00 simplu masculin - turul I: Ovidiu Ionescu - Andrej Gacina (Croaţia)
21:00 simplu masculin, simplu feminin - turul II: Elizabeta Samara, Eduard Ionescu

Toate competițiile vor fi televizate pe Eurosport și TVR.