EURO 2024: Spania elimină Franța și e prima finalistă

Spania s-a calificat în finala EURO 2024 după ce a învins Franța, scor 2-1. Francezii au deschis scorul, dar Spania a întors rezultatul.

Francezii au început surprinzător și au reușit să marcheze primul lor gol din acțiune de la EURO 2024 în minutul 8, când Mbappe a centrat excelent, iar Kolo Muani a punctat cu capul.

Spania nu a cedat și a revenit în joc în minutul 20, când Yamal a marcat cu un șut de zile mari cu piciorul stâng din afara careului, direct lângă bară. Yamal a devenit cel mai tânăr marcator din istoria Europeanului, la 16 ani, 11 luni și 26 de zile.

În minutul 24, Dani Olmo a pătruns superb în careu, iar șutul său puternic a fost deviat în propria poartă de Kounde.

Franța a avut posesia până la finalul meciului, însă nu a reușit să înscrie golul egalizator. În schimb, Spania s-a mulțumit să joace economicos și să conserve rezultatul.

În cealaltă semifinală se întâlnesc Olanda și Anglia, miercuri de la ora 22:00.

Finala va avea loc pe 14 iulie, de la ora 22:00, la Berlin.

SPANIA - FRANȚA 2-1

90+6 - Final de meci!

90+5 - Griezmann reia cu capul peste poartă.

90 - 5 minute suplimentare.

89 - Camavinga vede cartonașul galben.

85 - Mbappe ia o acțiune pe cont propriu, dar trage mult peste poartă.

85 - Jocul e întrerupt după accidentarea lui Laporte.

82 - Yamal trage periculos din afara careului, mingea se duce peste poartă.

79 - Schimbare Franța: Giroud intră în locul lui Dembele.

76 - Schimbări Spania: Oyarzabal și Merino intră în locul lui Olmo și Morata.

76 - Theo Hernandez trage mult peste poartă dintr-o poziție bună.

73 - Franța are un nou corner, pe care Spania îl respinge cu lejeritate.

68 - Spania controlează fără mari emoții culoarele spre poartă în partea secundă.

63 - Schimbări Franța: Camavinga, Griezmann si Barcola intră în locul lui Kante, Rabiot și Kolo Muani

61 - Tchouameni vede cartonașul galben.

58 - Vivian intră în locul lui Jesus Navas.

50 - Cucurella trimite periculos în careu din partea stângă, Saliba oferă corner!

46 - Se reia jocul!

45+2 - Pauză!

45 - 2 minute suplimentare.

39 - Corner pentru Franța, dar spaniolii resping fără probleme.

31 - Morata pătrunde în careu, dar e oprit înainte să tragă.

24 - GOL SPANIA!!! Dani Olmo preia frumos în careu, șutează, iar Kounde își bagă mingea în propria poartă!

20 - GOL SPANIA!!! Yamal înscrie un gol magnific cu un șut plasat din afara careului direct lângă bară!

19 - Mbappe ia o acțiune pe cont propriu, însă șutul său e blocat!

16 - Kylian Mbappe trage în zid din lovitură liberă de la 20 de metri.

8 - GOL FRANȚA!!! Kolo Muani deschide scorul cu o lovitură de cap din 5 metri din centrarea perfectă a lui Mbappe!

6 - Fabian apare bine la finalizare, dar trimite peste poartă cu capul.

3 - Centrare periculoasă în careul francezilor, dar Yamal nu ajunge la minge.

Spania: Unai Simon - Navas, Nacho, Laporte, Cucurella - Fabian, Rodri, Olmo - Yamal, Morata, Nico Williams
Rezerve: Raya, Remiro, Vivian, Merino, Joselu, Ferran, Oyarzabal, Grimaldo, Baena, Zubimendi, Fermin, Ayoze
Selecționer: Luis de la Fuente

Franța: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kante, Tcouameni, Rabiot – Dembele, Kolo Muani, Mbappe
Rezerve: Samba, Areola, Pavard, Mendy, Camavinga, Griezmann, Giroud, M. Thuram, Zaire-Emery, Fofana, Coman, Clauss, Konate, Barcola
Selecționer: Didier Deschamps