România face scor cu Malta în preliminariile pentru EURO U21

România a castigat meciul cu Malta din preliminariile pentru Campionatul European de tineret, scor 4-1.

Echipa noastră a dominat meciul categoric și a deschis scorul în minutul 17, când Mățan a șutat puternic din careu după ce a driblat patru adversari.

Zece minute mai târziu s-a făcut 2-0, după ce Man a recuperat o minge în careu și a punctat fără probleme.

Din minutul 34, echipa noastră a evoluat în zece oameni, Tudor Băluță fiind eliminat.

Chiar și așa, România a continuat să domine, iar George Ganea a dus scorul la 3-0 din pasa lui Dennis Man, în minutul 36.

Până la pauză, scorul a devenit 4-0, dintr-un penalti transformat de Dennis Man.

În partea secundă, România a mai redus ritmul meciului, iar maltezii au punctat în minutul 51 prin lovitura de cap a lui Elouni.

După acest rezultat, România și-a asigurat locul 2 în grupă și are 19 puncte, 6 sub liderul Danemarca.

În ultimul meci din grupă, România va întâlni Danemarca, pe 17 noiembrie.

România mai are așadar doar șansa să ajungă la EURO U21 de pe locul doi. Se califică cele mai bune 5 echipe clasate pe locul 2, dar cele 6 puncte obținute cu Malta nu vor conta. Așadar, avem 13 puncte și trebuie să așteptăm ultima etapă pentru a vedea dacă ne calificăm la turneul final.

LIVE ROMÂNIA - MALTA 4-1

90+3 - Final de meci!

90 - 3 minute suplimentare.

86 - Chindriș trimite cu capul pe lângă poartă din șase metri.

82 - Schimbare România: Itu intră în locul lui Ciobanu.

81 - Drăguș are șansa de a marca, dar șutul său e blocat de portarul advers.

77 - Schimbare România: Moruțan intră în locul lui Olaru.

74 - Malta trece pe lângă gol, dar scăpăm după o ratare mare din șapte metri.

70 - Pasăm mult la centrul terenului, pare că jucăm la trecerea timpului.

66 - România continuă să domine, dar nu mai ajunge în careu.

60 - Schimbări România: Drăguș și Petrila intră în locul lui Mățan și Man.

56 - Olaru vede cartonașul galben.

56 - România domină autoritar, maltezii s-au pus pe două linii.

51 - GOL MALTA! Elouni marchează cu capul după o centrare din partea stângă!

48 - Ce ocazie! Vlădoi centrează ideal din partea dreaptă, dar Man trimite alături din patru metri!

46 - Se reia jocul!

Schimbare România: Chindriș intră în locul lui Ganea.

45 - Pauză!

44 - George Ganea vede cartonașul galben.

40 - GOL ROMÂNIA!!! Man face 4-0 din penalti fără nicio problemă!

39 - Penalti pentru România după un fault asupra lui Vlădoiu!

36 - GOL ROMÂNIA!!! George Ganea face 3-0 cu un șut pe jos din pasa lui Dennis Man!

34 - Tudor Băluță vede al doilea cartonaș galben și e eliminat!

30 - Ganea ratează din nou după o centrae ideală a lui Vlădoiu din partea dreaptă.

27 - GOL ROMÂNIA!!! Man recuperează o minge în careul advers și face 2-0 cu piciorul drept.

25 - Tudor Băluță vede cartonașul galben.

24 - Ciobanu trage puternic din afara careului, mingea se duce peste poartă.

21 - Ce ratare!!! Mățan scapă singurul cu portarul, dar trage pe lângă dintr-o poziție ideală!

17 - GOL ROMÂNIA!!! Mățan driblează apărarea adversă, trage puternic din 12 metri și deschide scorul!!!

14 - Ganea trimite alături după o acțiune foarte bună a lui Mățan. Trebuia să fie gol!

10 - Atac bun al echipei noastre, dar Ciobanu greșește o pasă cu călcâiul.

7 - Dennis Man trimite cu capul pe lângă poartă din 6 metri.

6 - Se joacă mult la centrul terenului, nu am pus încă stăpânire pe joc.

3 - Un prim atac al tricolorilor, dar portarul maltezilor iese bine și îl blochează pe Man.

România: Aioani - Vlădoiu, Drăguşin, T. Băluţă, Haruţ - Olaru, M. Marin, Ciobanu - D. Man, Ganea, Măţan

Rezerve: Axinte, Itu, Cîmpanu, Moruţan, Drăguş, Chindriş, Petrila, L. Munteanu, Costache

Malta: Formosa - Borg, Camilleri, Spiteri, Gauci - McKay, Attard, Spiteri, Scicluna - Friggieri, Elouni

Rezerve: Formosa, Spiteri, Ghio, Zammit, Tanti, Fenech, Mallia, Farrugia, Vella

Înaintea acestui meci, România e pe 2, cu 16 puncte, la 6 puncte în spatele Danemarcei.