Superliga: CFR Cluj se impune cu lejeritate la Farul Constanța

CFR Cluj s-a impus în duelul de la Farul Constanța, scor 3-0 în a doua partidă a zilei de duminică din Superliga, stagiunea competițională 2024/2025.

În duelul echipelor care au câștigat ultimele titluri în Liga 1, înainte de FCSB, trupa lui Dan Petrescu s-a impus destul de lejer, cu trei goluri marcate de Deac, Bolgado și Korenica, în minutele 28, 56 și 93.

Rocha a trecut elegant de un adversar pe flancul stâng, a intrat impetuos în careu şi a scos pe 6 metri la Deac, care reia din prima fără emoții pe lângă Buzbuchi. Un portar care a greșit grav la golul doi, ieșind total aiurea la un corner și permițându-i lui Bolgado primul gol în Liga 1 pentru brazilianul de 26 de ani.

GOOOL! Farul - CFR Cluj 0-2. Bolgado profită de o eroare de marcaj și marchează după un corner

Korenica a stabilit scorul în final în prelungiri, gol din pasa lui Bîrligea. Farul a arătat azi ca o echipă fără orizont, fiind dominată clar de fosta campioană.

CFR este pe locul 4 în Superliga, cu 13 puncte, la două distanță de lidera Craiova, în timp ce Farul e abia a 9-a, cu doar opt lungimi acumulate.

Farul: Buzbuchi - M. Popescu, Bălașa, Marins, Cr. Ganea - Vînă, Dican, Grameni - Iancu, Rivaldinho, Grigoryan.
Rezerve: Ducan, Buta, Sîrbu, Dănuleasă, N. Popescu, Radalsavescu, Casap, Merloi, Doicaru, Alibec, Al. Stoian, Ciobanu.
Antrenor: Gheorghe Hagi.

CFR Cluj: M. Popa - Mogoș, Bolgado, Abeid, Rocha - Fica, Djokovic, Păun - Deac, L. Munteanu, Kamara.
Rezerve: Hindrich, Camora, Iacob, Gyorgy, Boben, Artean, R. Filip, Tachtsidis, Nkololo, Korenica, Bîrligea, Michael.
Antrenor: Dan Petrescu.

Arbitru: Sebastian Colțescu.