Corvinul câștigă Cupa României la loviturile de departajare

Divizionara secundă Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României la loviturile de departajare, după ce a învins Oțelul Galați. Scorul în timpul regulamentar a fost 2-2, iar la penalty-uri hunedorenii s-au impus cu 3-2.

După un start slab de meci, Oțelul a deschis scorul la prima ocazie. Rusevic a prins un șut de zile mari din lovitură liberă în minutul 27 și a trimis mingea direct în vinclu.

La pauză scorul a fost însă 1-1, după ce Marius Coman a profitat de o respingere greșită și a egalat în minutul 39.

Oțelul a trecut iar în avantaj, după ce Rusevic a punctat din lovitură de la 11 metri. Totuși, Corvinul a egalat în minutul 75 prin Manolache. S-a terminat 2-2, iar apoi s-a trecut la prelungiri și lovituri de departajare.

Corvinul a avut nervii mai tari deși a ratat prima și a ridicat Cupa României.

După acest succes, Corvinul Hunedoara va juca în Europa League în sezonul următor, dacă va primi licența din partea UEFA.

Aceasta este prima Cupă a României din palmaresul Corvinului, la prima finală disputată.

Corvinul va disputa la începutul lunii iulie Supercupa României contra celor de la FCSB.

Scorul la loviturile de departajare: 3-2

3-2 - Herghelegiu marchează și Corvinul câștigă Cupa României!

2-2: Miguel Silva marchează pentru Oțelul.

2-1: Pârvulescu ratează pentru Corvinul.

2-1: Ghiocel ratează pentru Oțelul.

2-1: Bradu marchează pentru Corvinul.

1-1: Lameira ratează pentru Oțelul.

1-1: Manolache egalează pentru Corvinul.

0-1: Gaitan ratează pentru Oțelul.

0-1: Coman ratează pentru Corvinul.

0-1: Cisotti marchează pentru Oțelul.

120 - Final! Trecem la loviturile de departajare!

111 - Corner pentru Corvinul, dar Hrezdac reia alături dintr-o poziție bună.

106 - Se reia jocul!

105 - Se termină prima repriză de prelungiri.

97 - Lameira șterge mingea dintr-o poziție ideală din care trebuia să marcheze!

90 - Se reia jocul!

90+12 - Finalul timpului regulamentar. Urmează prelungirile.

90 - 9 minute suplimentare.

87 - Schimbare Corvinul: Pop intră în locul lui Neacșa.

75 - GOL CORVINUL! Manolache trage pe jos din marginea careului și egalează!

69 - Tănasă reia incredibil cu poarta liberă direct în plasa laterală!

67 - Schimbare Oțelul: Tănasă intră în locul lui Bodișteanu.

58 - GOL OȚELUL! Rusevic face 2-1 din lovitură de la 11 metri!

55 - Penalty pentru Oțelul după o intervenție asupra lui Bodișteanu!

53 - Cisotti ratează o mare ocazie de gol. Șutul său din 14 metri e respins de Lefter.

48 - Bodișteanu reia cu capul pe lângă poartă după o centrare din dreapta.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

39 - GOL CORVINUL! Marius Coman profită de o respingere în careu și trage puternic pe jos și aduce egalarea!

34 - Neacșa vede cartonașul galben.

34 - Cisotti vede cartonașul galben.

27 - GOL OȚELUL! Rusevic deschide scorul cu un șut superb din lovitură liberă ce trimite mingea direct în vinclu!!

26 - Lică vede cartonașul galben.

24 - Un meci extrem de slab până în acest moment. Nu am avut nici măcar jumătate de ocazie.

16 - Oțelul are posesia în startul meciului, dar lipsesc ocaziile de gol.

7 - Început de meci echilibrat, se joacă mult la centrul terenului.

Info: Meciul începe la ora 20:30

CORVINUL (4-2-3-1): Lefter - Fl. Iacob, V. Lică, A. Manolache, Velisar - Bradu, Hrezdac - M. Lupu, Neacșa (cpt.), N. Pîrvulescu - M. Coman
Rezerve: Cr. Blaga - I. Pop, Ad. Nicolae, S. Ion, Hergheligiu, Predică, T. Mitran, Câmpan, M. Chindriș
Antrenor: Florin Maxim

OȚELUL (4-3-3): Pap - Zhelev, Yabre, J. Cisse, Miguel Silva - Cisotti (cpt.), Zivulic, Lameira - Maciel, Rusevic, Bodișteanu
Rezerve: R. Stoian - I. Neagu, A. Rus, Ghiocel, R. Tănasă, Malle, D. Panait, Jardan, Gaitan
Antrenor: Dorinel Munteanu

Finala Cupei României se dispută la Sibiu.

Corvinul evoluează în liga secundă, în timp ce Oțelul a jucat în play-out-ul primei ligi în acest sezon.

Meciul este televizat de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.