FCSB învinge LASK Linz într-un meci amical: Luis Phelipe a făcut magie la debut, Alhassan a fost ca un zid

FCSB a câștigat meciul amical cu austriecii de la LASK Linz, scor 3-1, în cantonamentul din Turcia.

Roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 21, prin Luis Phelipe, cu un șut plasat. Florinel Coman a făcut 2-0 în minutul 64, după o acțiune în care s-a distrat cu apărarea adversă, în timp ce austriecii au redus din diferență în minutul 70, prin Ljubicic. Miculescu a făcut 3-1 în minutul 75 după o pătrundere în careu.

Dintre noile achiziții, Luis Phelipe a impresionat în prima repriză. Pe lângă faptul că a înscris un gol cu un șut plasat, el a avut numeroase acțiuni periculoase și a avut driblinguri spectaculoase. A fost folosit mijlocaș dreapta și a părut că se simte perfect pe acest post.

Baba Alhassan a încercat să fie cât mai agresiv la debutul la FCSB. S-a impus prin fizicul său la centrul terenului, a recuperat multe baloane și a fost destul de precis.

La polul opus, dezamăgirea acestei partide a fost Octavian Popescu. Folosit în prima repriză pe postul de extremă stângă, el a fost cap de linie și a stricat aproape toate acțiunile la care a participat.

Pentru FCSB urmează meciul cu UTA Arad, programat lunea viitoare, de la ora 20:00.