Liga Campionilor: Real Madrid și AC Milan sunt primele semifinaliste

Real Madrid și AC Milan sunt primele echipe care au obținut calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.

Real Madrid a câștigat și returul din deplasare cu Chelsea, scor 2-0, după ce în prima manșă s-a impus tot cu 2-0.

Madrilenii au deschis scorul prin Rodrygo, care a finalizat excelent o acțiune de contraatac în minutul 58, iar tot el a punctat în minutul 80.

Campioana en-titre se va duela în semifinale cu învingătoarea dintre Manchester City și Bayern Munchen. Englezii au câștigat cu 3-0 în tur.

De asemenea, AC Milan a obținut calificarea în semifinale după ce a remizat cu Napoli în retur, scor 1-1. Milan a câștigat în tur cu 1-0.

Olivier Giroud a punctat în minutul 43 din pasa excelentă a lui Leao, după ce anterior ratase o lovitură de la 11 metri. Osimhen a egalat în prelungiri cu o lovitură de cap, la câteva minute dupăce Kvaratskhelia ratase un penalti.

AC Milan o va întâlni în semifinale pe învingătoarea dintre Inter Milano și Benfica. În tur, italienii au câștigat cu 2-0.

CHELSEA - REAL MADRID 0-2 (0-2 în tur)

58 - Rodrygo deschide scorul cu o reluare din fața porții după o acțiune excelentă de atac.

80 - Rodrygo face dubla după o pătrundere spectaculoasă în careu a lui Valverde.

Chelsea: Kepa – Chalobah, Thiago Silva, Fofana – James, Kante, Fernandez, Kovacic, Cucurella – Gallagher, Havertz

Rezerve: Mendy, Pulisic, Joao Felix, Loftus-Cheek, Mudryk, Sterling, Mount, Zakaria, Ziyech, Azpilicueta, Chukwuemeka, Hall

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Eder Militao, Alaba, Camavinga – Modric, Kroos, Valverde – Rodrygo, Benzema, Vinicius Junior

Rezerve: Lunin, Luis Lopez, Vallejo, Nacho, Hazard, Asensio, Odriozola, Vazquez, Tchouameni, Ceballos, Rudiger, Mariano Diaz

NAPOLI - AC MILAN 1-1 (0-1 în tur)

22 - Olivier Giroud ratează o lovitură de la 11 metri pentru AC Milan.

43 - Giroud marchează cu o reluare simplă din 8 metri din pasa lui Leao!

84 - Napoli ratează un penalti prin Kvaratskhelia.

90 - Osimhen egalează pentru Napoli cu o lovitură de cap!

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Juan Jesus, Mario Rui - Ndombele, Lobotka, Zielinski - Politano, Osimhen, Kvaratskhelia

Rezerve: Gollini, Idasiak - Bereszynski, Olivera, Ostigard - Elmas, Gaetano- Lozano, Raspadori

AC Milan: Maignan - Calabria, Tomori, Kjaer, Hernandez - Tonali, Krunic - Diaz, Bennacer, Leao - Giroud

Rezerve: Mirante - Ballo-Toure, Florenzi, Gabbia, Kalulu, Thiaw - Pobega, Saelemaekers - De Ketelaere, Messias, Origi, Rebic

Miercuri se vor disputa meciurile Bayern Munchen - Mancheste City și Inter Milano - Benfica.

Meciurile sunt televizate de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.