România, învinsă de Olanda la Campionatul European de handbal feminin

Naționala de handbal feminin a României a pierdut la doar un gol diferență primul meci disputat la Campionatul European care are loc în această perioadă în Slovenia, Muntenegru și Macedonia de Nord.

Cristina Neagu și compania au fost învinse sâmbătă seara de reprezentativa Olandei, scor 28-29 (12-14).

Meciul a contat pentru Grupa C, din care mai fac parte Franța și Macedonia de Nord, care s-au întâlnit ceva mai devreme sâmbătă, iar selecționata pregătită de Olivier Krumbholz s-a impus fără emoții, cu 24-14.

Revenind la meciul nostru, "tricolorele" au făcut meci bun și cu ceva șanse puteau obține un rezultat pozitiv.

Sorina Grozav, Eliza Buceschi și Crina Pintea s-au remarcat de la reprezentativa noastră, în timp ce Cristina Neagu a avut o evoluție ștearsă.

Următorul meci al României la Campionatul European de handbal feminin va avea loc luni cu Franța.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea întâlnirii dintre România și Olanda din cadrul Grupei C a Campionatului European de handbal feminin:

România - Olanda 28-29 (12-14)

'60 - FINALUL MECIULUI

'60 - Marchează Eliza, dar e cam tărziu...

'59 - Gol Badea și scorul devine 28-27 pentru Olanda. Mai sunt doar 60 de secunde din meci.

'58 - Înscrie Eliza Buceschi și ne apropiem la un gol când mai sunt doar două minute de joc.

'53 - Eliminare de două minute pentru Crina Pintea.

'53 - România egalează prin Dindiligan.

'52 - Înca un gol reușit de Alexandra Badea.

'50 - Alexandra Dindiligan își trece și ea numele pe tabela de marcaj, iar diferența este acum de doar un gol.

'49 - Sorina Grozav marchează cu o aruncare de la 9 metri.

'48 - Alexandra Badea înscrie de pe extremă și ne apropiem la trei goluri.

'47 - Sorina Grozav apare bine și înscrie golul 20 al României în acest meci.

'46 - Gol marcat de Alexandra Badea.

'44 - Încă un gol pentru Olanda în inferioritate numerică. Sunt cinci goluri diferență în acest moment.

'43 - Olanda înscrie în inferioritate numerică și are patru goluri în față.

'41 - Batavele se distanțează din nou la trei goluri.

'40 - Gol marcat de Sonia Seraficeanu.

'35 - Boltă superbă reușita de Crina Pintea, iar scorul devine 16-16.

'33 - Început foarte bun de repriză pentru selecționata noastră, care marchează și prin Crina Pintea.

'33 - Cristina Neagu marchează dintr-o aruncare de la 7 metri și egalează la 14.

'31 - Gol marcat de Cristina Neagu.

A început repriza secundă

'30 - Finalul primei reprize.

'29 - Eliza Buceschi marchează cu ceva șansă.

'28 - Olanda se distanțează din nou la trei goluri, când mai sunt două minute rămase din prima repriză.

'25 - Cristina Neagu marchează dintr-o aruncare de la 7 metri.

INFO: La precedentul turneu final european, România a încheiat pe locul 12, în timp ce Olanda a terminat pe poziția a 6-a.

'23 - Gol marcat de Sonia Seraficeanu.

'22 - Două goluri la rând marcate de batave în poarta rămasă goală.

'21 - Din fericire, Iulia se ridică și poate continua meciul.

'21 - Iulia Dumanska s-a izbit de bară și, din nefericire, pare o accidentare serioasă...

'20 - Eliminare de două minute pentru Crina Pintea.

'18 - Gol superb marcat de Eliza Buceschi cu o aruncare de la distanță, iar România egalează la 9.

'16 - Ana Maria Tănăsie înscrie de pe extremă.

'14 - România trece la conducere după un gol semnat de Crina Pintea.

'13 - Egalăm prin Sonia Seraficeanu.

'11 - Gol Crina Pintea și Olanda mai are doar un gol în față.

'9 - Înscriem prin Eliza Buceschi și reducem diferența la două goluri.

'8 - Eliminare în tabăra batavelor, iar România va avea superioritate numerică pentru următoarele două minute.

'6 - Marchează Crinea Pintea, însă Olanda și-a mărit avansul la 3 goluri.

'4 - Un nou gol în contul Sorinei Grozav, dar Olanda are 4-2.

'2 - Batavele revine repede la conducere.

'2 - Gol marcat de România prin Sorina Grozav.

'1 - Olanda deschide scorul.

ora 21:30 - A început meciul

Meciul se joacă la Skopje și este televizat de posturile Digi Sport 2, Orange Sport 2 și Prima Sport 2.

În celălalt meci al grupei, Franța a învins Mancedonia de Nord cu 24-14 (12-5)

Lotul României pentru Euro 2022:

Portari: Iulia Dumanska (Gloria Bistrița), Diana Ciucă (Rapid), Daciana Hosu (SCM Rm. Vâlcea)

Extreme stânga: Ana Maria Tănăsie (Minaur Baia Mare), Alexandra Dindiligan (CSM București), Corina Lupei (SCM Rm Vâlcea)

Extreme dreapta: Sonia Seraficeanu (Gloria Bistrița), Alexandra Badea (Rapid), Mihaela Mihai (CSM București)

Pivoți: Crina Pintea (CSM București), Lorena Ostase (Rapid), Andreea Țârle (Minaur Baia Mare)

Linia de 9 metri: Cristina Neagu (CSM București), Bianca Bazaliu (Gloria Bistrița), Eliza Buceschi (Rapid), Laura Pristăvița (Gloria Bistrița), Sorina Grozav (Rapid), Diana Lixăndroiu (CSM Slatina)

Campionatul European de handbal feminin se desfășoară în perioada 4-20 noiembrie și este găzduit de Slovenia, Muntenegru și Macedonia de Nord.