Nantes câștigă Cupa Franței după 22 de ani

Gruparea franceză FC Nantes a triumfat în Cupa Franței, a doua competiție ca importanță inter-cluburi din Hexagon, după o perioadă considerabilă de timp.

Canarii în galben-verde s-au impus în ultimul act, scor 1-0 contra celor de la Nice, echipă care trecuse în 16-imi de campioana PSG la loviturile de departajare, scor 6-5.

Finala de sâmbătă seara a fost decisă și ea de un penalti, transformat de căpitanul lui Nantes Ludovic Blas în minutul 47.

Este primul trofeu pentru Nantes, fosta formație a lui Viorel Moldovan sau Ciprian Tătărușanu, după 21 de ani de așteptare, atunci când în 2001 cucereau titlul în Ligue 1.

Nantes mai avea trei trofee de Cupa Franței în palmares, cucerite în 1979, 1999 şi 2000.

La festivitatea de premiere a participat și președintele Franței, Emmanuel Macron.

Finala a fost arbitrată în premieră în această competiție de către o femeie, cunoscuta deja Stéphanie Frappart. Iar Nantes se întoarce în cupele europene după o pauză de 18 ani, din 2004 mai exact, de când evoluau în Cupa UEFA Intertoto. Acum vor juca direct în grupele Europa League.