Simona Halep a învins-o pe Sorana Cîrstea la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat, marți seara, în sferturile de finală de la Indian Wells, după o victorie cu Sorana Cîrstea.

O oră și 22 de minute a durat mult așteptatul duel dintre Simona și Sorana, câștigat fără mari emoții de fostul lider WTA, cu 6-1, 6-4.

A fost cea de-a patra întâlnire directă între cele două tenismene române, prima în ultimii 12 ani, iar acum scorul a devenit egal.

Sorana a încercat să preia inițiativa cu lovituri puternice, dar i-a lipsit precizia și din acest motiv a comis multe greșeli neforțate.

De partea cealaltă, Simona a avut un start de joc excelente și a căutat greșeala adversarei. O tactică ce s-a dovedit câștigătoare, primul set fiind adjudecat cu ușurință de sportiva născută la Constanța.

Startul setului doi i-a aparținut Soranei, care și-a crescut nivelul de joc, însă Simona a revenit rapid la conducere, iar la scorul de 5-4 a reușit breakul care o duce din nou în sferturile competiției din California.

Sorana nu a ratat doar șansa de a o învinge pe Simona și a ajunge în premieră în sferturi la Indian Wells, ci și posibilitatea de a o depăși pe rivala ei în clasamentul WTA.

Odată cu calificarea în sferturi, acolo unde va juca împotriva câștigătoarei meciului dintre Petra Martic și Liudmila Samsonova, Simona și-a asigurat un cec în valoare de 179.940 de dolari.

Sorana va pleca spre casă cu 94.575 de dolari.

Vezi și: Prima reacție oferită de Simona Halep după victoria cu Sorana Cîrstea

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea întâlnirii dintre Sorana Cîrstea și Simona Halep, din optimile de finală de la Indian Wells.

Sorana Cîrstea - Simona Halep 1-6, 4-6

Setul II

BREAK, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

Game câștigat cu ușurință de Simona, iar Sorana urmează la serviciu pentru a rămâne în meci.

Sorana egalează la 4 și avem un set doi mult mai echilibrat decât primul.

Simona servește bine și revine de la 0-30.

Sorana pune capăt seriei Simonei și egalează la 3.

Trei mingi de break irosite de Sorana, iar Simona trece pentru prima oară la conducere în setul secund.

Halep recuperează breakul și egalează la 2 în acest set II.

Game izbutit de Simona, dar Sorana și-a crescut mult nivelul, iar partida a devenit foarte echilibrată.

Cîrstea își consolidează breakul și are 2-0.

Sorana revine de la 30-0 și reușește breakul în debutul setului secund.

Setul I

Simona Halep mai face un break, cel de-al treilea din acest meci, și câștigă primul set după numai 32 de minute.

Game la 0 în contul Simonei, care este la doar un pas de adjudecarea primului set.

Sorana sparge gheața și obține primul ei game din acest meci.

INFO: Câștigătoarea acestei întâlniri o va întâlni în sferturi pe învingătoarea "optimii" Petra Martic - Liudmila Samsonova, care se joacă de la aceeași oră.

Halep consolidează un nou break și se desprinde la 4-0, după mai puțin de 20 de minute de la startul jocului.

Break la 0 pentru Simona. Un început slab de meci pentru Sorana, care încearca să preia inițiativa, dar pare că-i lipsește precizia și din acest motiv comite multe greșeli neforțate.

Simona salvează o minge de break și se duce la 2-0 în acest start de meci.

Simona începe excelent jocul, cu un break.

ora 20:07 - A început meciul. Sorana servește prima

Meciul este televizat în România de postul Digi Sport 2.

Sorana Cîrstea ocupă locul 27 în clasamentul WTA, în timp ce Simona Halep se află pe poziția a 26-a.

Simona și Sorana s-au mai întâlnit de trei ori până acum, însă ultima confruntare directă a avut loc în urmă cu 12 ani:

2008, București: 3-6, 6-3, 6-1 pentru Sorana
2010, Marbella: 6-4, 7-6 (4) pentru Simona
2010, Cincinnati: 6-2, 6-4 pentru Sorana

Simona Halep a triumfat la Indian Wells în 2015, în timp ce pentru Sorana Cîrstea această prezență în optimi reprezintă cel mai bun rezultat al ei la turneul american.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!