Bugetele celor două Camere ale Parlamentului pentru anul 2026 au fost adoptate în plen.
În timp ce bugetul Camerei Deputaților a stârnit critici dure din partea USR, care reclamă o creștere nejustificată a cheltuielilor, bugetul Senatului este prezentat de conducerea instituției drept unul „temperat”, cu reduceri la cheltuielile de personal.
Camera Deputaților: buget contestat de USR
Bugetul Camerei Deputaților pe anul 2026 a fost adoptat marți, cu 165 de voturi pentru, 115 împotrivă și 10 abțineri.
Acesta a fost stabilit la 989,9 milioane de lei credite de angajament și 634,6 milioane de lei credite bugetare, anunță Agerpres. Din totalul creditelor bugetare, 632,37 milioane de lei sunt alocate activității proprii a Camerei, iar 2,24 milioane de lei merg către Institutul Român pentru Drepturile Omului.
Cheltuielile de personal se ridică la 405,9 milioane de lei, sumă care include plata indemnizațiilor și drepturilor deputaților, a personalului instituției, precum și acordarea indemnizației de hrană și a voucherelor de vacanță.
Pentru bunuri și servicii sunt prevăzuți 101,7 milioane de lei, bani destinați funcționării Palatului Parlamentului, activității legislative, cheltuielilor de protocol, deplasărilor interne și externe și reparațiilor curente.
Comisia de Buget a aprobat forma propusă, dar a semnalat creșteri la cheltuielile de personal, întreținerea clădirii și deplasări, solicitând justificări suplimentare și limitarea unor cheltuieli la nivelul anului precedent.
USR a votat împotriva proiectului și susține că majorarea cheltuielilor este în contradicție cu mesajul public de austeritate și cu deciziile coaliției de reducere a costurilor din sectorul public.
Potrivit USR, deși s-a convenit ca instituțiile centrale să reducă în 2026 cheltuielile cu 10%, bugetul Camerei Deputaților prevede o creștere a cheltuielilor curente de 12,1%.
Critici privind cheltuielile de personal și bunuri
USR susține că cheltuielile de personal cresc cu peste 31 de milioane de lei, în condițiile în care s-a anunțat o reducere a schemei de personal cu 200 de posturi.
De asemenea, cheltuielile cu bunuri și servicii ar urma să crească cu 29%, iar sumele pentru protocol și reprezentare ar înregistra, la rândul lor, majorări semnificative.
Deputatul USR Adrian Echert, membru al Comisiei pentru Buget, afirmă că proiectul nu reflectă nicio reformă reală. „Bugetul propus pentru Camera Deputaților pe anul 2026 nu are nicio legătură cu realitatea pe care o trăiesc oamenii. În timp ce românilor li se cere austeritate (…), nu putem vota o propunere de buget care face exact opusul.”, susține Echert.
USR anunță că va solicita Guvernului rectificarea bugetului Camerei Deputaților, astfel încât acesta să fie aliniat angajamentelor de reducere a cheltuielilor.
Senatul: buget de 279,9 milioane de lei, cu personal mai puțin plătit
În paralel, Senatul adoptat bugetul pentru anul 2026, în valoare totală de 279,9 milioane de lei, față de 276,9 milioane de lei cât fusese bugetul aprobat inițial pentru 2025.
După rectificare, bugetul Senatului pentru 2025 a ajuns la 264 de milioane de lei, anunță News.ro.
Creșterea față de anul precedent este descrisă ca fiind una moderată, determinată în principal de inflație și de obligații legale care nu pot fi evitate.
Cheltuieli de personal mai mici cu aproape 9 milioane de lei
Un element central al bugetului Senatului îl reprezintă cheltuielile de personal, stabilite la 186,3 milioane de lei, cu aproape 9 milioane de lei mai puțin decât nivelul aprobat inițial pentru anul 2025.
Bugetul nu prevede creșterea numărului de posturi și nu introduce beneficii noi, acoperind exclusiv drepturile prevăzute de lege pentru senatori și angajații instituției. În plus, aceste cheltuieli vor fi reduse suplimentar ca urmare a diminuării cu 10% a sumei forfetare acordate parlamentarilor.
Bunuri și servicii, investiții și alte cheltuieli
Pentru capitolul „Bunuri și servicii”, Senatul a alocat 36,9 milioane de lei, bani destinați cheltuielilor curente de funcționare: utilități pentru partea din Palatul Parlamentului administrată de Senat, întreținerea parcului auto, servicii IT și mentenanță, materiale necesare activității legislative și deplasări interne și externe strict parlamentare. Creșterea acestui capitol este pusă pe seama scumpirii utilităților și serviciilor.
La „Alte transferuri” este prevăzută suma de 2,8 milioane de lei, destinată cotizațiilor României la organismele parlamentare internaționale. Pentru asistență socială sunt alocate 25,2 milioane de lei, bani destinați exclusiv indemnizațiilor pentru limită de vârstă.
Bugetul pentru investiții se ridică la 20,8 milioane de lei, mai mic decât cel din anul precedent, fondurile fiind destinate lucrărilor de reparații capitale necesare la Palatul Parlamentului și achiziției de echipamente și programe informatice.
