Atacantul Lautaro Martinez a fost înlocuit în ultimele două meciuri ale lui Inter Milano, dar, potrivit ziarului La Gazzetta dello Sport, căpitanul nerazzurri-lor se bucură în continuare de încrederea deplină a clubului și a antrenorului Cristian Chivu, scrie site-ul Football Italia.
Lautaro Martinez a fost înlocuit în meciurile împotriva lui AC Milan și Atletico Madrid, iar argentinianul nu și-a ascuns frustrarea în capitala Spaniei după ce și-a văzut numărul pe tabela electronică în minutul 72.
Potrivit Gazzettei, Lautaro nu și-a exprimat frustrarea în privat, nici antrenorului, nici coechipierilor, dar, așa cum era de așteptat, a stat deja de vorbă cu Chivu pentru a clarifica lucrurile.
Ziarul citat relatează că atât clubul, cât și Chivu au încredere deplină în Lautaro Martinez. Pur și simplu, antrenorul are mai multe opțiuni de pe bancă în acest sezon, așa că are tendința de a face mai multe rotații.
În sezonul trecut, Marko Arnautovic, Mehdi Taremi și Joaquin Correa au fost atacanții de rezervă ai lui Inter, în timp ce în sezonul actual, nerazzurri se pot baza pe Ange-Yoan Bonny și Francesco Pio Esposito, care s-au dovedit până acum mult mai fiabili decât predecesorii lor.
Contractul lui Lautaro cu Inter expiră în iunie 2029. Internaționalul argentinian a marcat opt goluri și a dat două pase decisive în 16 apariții în toate competițiile în actuala stagiune.
